Efter succén - kultliraren stannar kvar

Han var lagets bäste i slutspelet och blev fansens favorit.Och kärleken är ömsesidig.Urule Igbavboa stannar i LF Basket.- Fansen i Luleå är fantastiska, säger han.

LULEÅ2012-04-21 06:00

Den tyskamerikanske insidebjässen var under grundserien en av lagets nyttigaste spelare men klev inte aldrig fram och ledde laget.

Men när slutspelet startade genomgick 25-åringen en metamorfos och blev plötsligt LF Baskets ledande spelare.

Han höjde sitt poängsnitt från tio till 15, blev hemmafansens favorit och var så när på att leda sitt lag till final

Men så blev det inte.

- Jag tycket vi underpresterade både under grundserien och slutspelet - framför allt hade vi problem att vinna matcher på bortaplan, säger han.

"Enkelt val"
Med tanke på Urule Igbavboas framfart den senaste månaden var det inte överraskande att LF redan i onsdags erbjöd ett nytt kontrakt. Och han slog direkt.

- Det var ett enkelt val. Jag gillar mina lagkamrater och fansen i Luleå. Sedan är marknaden tuff i Europa och många klubbar har stora problem. Då kändes det bra att kunna stanna i Luleå. Nästa säsong ska vi gå ännu längre, säger han.

Hur ser du på din egen utveckling som basketspelare?

- Jag hade en tung säsongsstart men sedan gick det bättre och bättre. Jag hoppas kunna fortsätta den utvecklingen, säger han.

Tränaren Charles Barton ser Urule Igbavboa som en nyckelspelare i kommande säsongs lag.

- Han är en kille som bara blir bättre. Alla ska komma ihåg att Urule spelade stora delar av säsongen halvskadad, säger Barton.

Och att han är en populär spelare skadar inte?

- Inte alls. Jag har redan fått massor av sms:s från människor som är jätteglada över att Urule stannar. Publiken i Luleå är intelligent och ser snabbt när en spelare är både smart och lagorienterad.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om