När det blev känt att Luleå Rebels ska gå i konkurs så reagerade omedelbart stadens andra klubbar.
- Först och främst är det olyckligt för hockeyn i Norrbotten att ett division I-lag läggs ner. Men det är även spelare i ett juniorlag som inte har någon klubbtillhörighet. Vi har redan i dag haft samtal med övriga föreningar i stan för hur vi ska kunna hjälpa till. Så att vi får de flesta att fortsätta spela hockey, säger Luleå Hockey Ungas sportchef Stefan "Skuggan" Nilsson.
"En del att tänka på"
Så vad ska ni göra?
- I dagsläget har vi inget färdigt koncept. Det är en del att tänka på och se över, så att vi inte hastar in i något. Men nu jobbar med här nu.
Vilka är det ni tänker hjälpa?
- I första hand så pratar vi nu om, där vi träffat de övriga föreningarna, är på juniorsidan. De ungdomar som är födda 1992 och yngre. Sedan har de även några överåriga som kan spela juniorhockey. I första hand är det där vi försöker hjälpa.
Vill hjälpa de unga
Känner ni i Luleå Hockey att ni har ett stort ansvar?
- Ja, vi har ett ansvar på så sätt att vi vill att så många som möjligt kan spela hockey. Vi kommer att försöka hjälpa till med det vi kan. Men samtidigt vill vi inte göra någonting som inte blir bra på sikt. Vi vill att det blir en långsiktigt bra lösning för alla parter. Jag är inte så säker på att vi kommer ta emot spelare in i Luleå Hockeys verksamhet. Vi har inte den verksamheten kan ta emot spelare just nu.
Stefan "Skuggan" Nilsson säger avslutningsvis:
- Vi hoppas ska komma fram till något, så vi kan hjälpa de här ungdomarna att kunna spela även under den här säsongen.