De var bäst i Luleå Basket:
1. Chastity Reed. Det var runt henne det mesta av Luleås anfallsspel kretsade. Hon var också lagets poängmässigt sett bästa spelare med sina 25 poäng.
2. Chioma Nnamaka. Var en av få som fick skyttet att stämma denna kväll. Satte faktiskt nio av elva skott. Tog också flest returer tillsammans med Michaela Houser.
3. Michaela Houser. Gjorde godkända 14 poäng och tog 7 returer. Men det här var inte en av hennes bästa matcher och hon kommer med här i brist på bättre alternativ.
Det lärde vi oss av matchen mot Telge Basket:
1. Att Luleå Basket är ett betydligt sämre lag utan skadade stjärnorna Anna Barthold och Allis Nyström. Det verkar dock som att Barthold kommer kunna spela efter uppehållet.
2. Att Chioma Nnamaka, Precious Hall, Michaela Houser och Chastity Reed fick dra ett tungt lass. Allra mest spelade Reed som loggades för 37 minuter 28 sekunder. Svettigt värre.
3. Att Luleå Basket behöver få bättre fart på bollen om man ska ha någon chans mot Alvik efter nyår. Tempot var alldeles för lågt mot Telge.