Riboms jakt på gula västen: "Kommer bli hårda dueller"

Efter Emma Riboms succéinledning i världscupen höjs röster från experter att hon har en rimlig chans att slåss om segern i den totala världscupen. I Östersund i helgen kan hon ta över den gula ledartröjan.

Emma Ribom ser fram emot helgens världscuptävlingar på hemmabanan i Östersund. Hon vill utmana amerikanskan Jessie Diggins om den gula ledartröjan i totalen.

Emma Ribom ser fram emot helgens världscuptävlingar på hemmabanan i Östersund. Hon vill utmana amerikanskan Jessie Diggins om den gula ledartröjan i totalen.

Foto: Emma Wallskog

Längdskidåkning2023-12-08 14:54

Segern i sprinten följdes upp med 14:e plats i 10 kilometersloppet och en sjundeplats i masstartsloppet över 20 kilometer under världscuppremiärhelgen i Ruka. I den efterföljande helgen i Gällivare körde Emma Ribom in som fyra över 10 kilometer skejt.

Dessa resultat innebär att Emma Ribom efter två världscuphelger ligger trea i totalställningen i världscupen med sina 324 poäng bakom amerikanskorna Jessie Diggins (347) och Rosie Brennan (330).

I helgens tävlingar i Östersund väntar en sprinttävling i klassisk stil under lördagen och 10 kilometer fri stil under söndagen.

– Det ska bli kul att få tävla på hemmaplan, jag tränar ju här nästan varje dag året runt och det känns roligt att tävla inför mycket folk och familj och vänner på plats på läktaren, säger Ribom.

undefined
I säsongen hittills enda sprinttävling vann Emma Ribom före Jonna Sundling i Ruka. Under lördagen väntar en sprinttävling i Östersund där Ribom jagar den gula ledartröjan i den totala världscupen.

I lördagens sprint i Östersund, där Ribom numera är bosatt, har hon den röda sprintvästen på sig efter segern i Ruka. Hemmabanan är hon av förståeliga skäl välbekant med.

– Jag gillar banan. Det är en ganska utmanande bana som passar mig bra. Jag har en god plan och förhoppningsvis kan jag genomföra den under lördagen, säger hon.

Hur påverkas du av att det har börjat pratas totala världscupen?

– Jag har faktiskt inte tagit del av det snacket så mycket. Men visst är det kul att höra att folk tror på mig och starten på säsongen har ju varit väldigt fin. Jag är glad över de distanslopp jag har gjort hittills, där har det varit ett lyft, säger Ribom och fortsätter:

– Samtidigt är jag väldigt ödmjuk. Säsongen är lång och det är många tävlingar kvar tills vi summerar i mars. Ska man slåss om den gula tröjan så gäller det vara med hela vägen och hålla sig frisk och skadefri. Jag försöker bara ta det helg för helg.

undefined
De svenska laget var ute och kände på tävligsbanorna i Östersund under fredagen. Jonna Sundling saknas fortfarande laget på grund av sin förkylning.

Jessie Diggins har haft en galen form hittills men det är inte något som överraskar.

– Vi vet att Jessie är en allroundåkare som kan åka fort både i sprint och distans. 10 kilometer skejt är ju kanske hennes bästa gren, hon vann ju senast i Gällivare och är regerande världsmästare på den distansen, säger Ribom angående söndagens lopp i Östersund.

Då det är tidigt in på säsongen är den totala världscupen inget hon funderar på, berättar hon. Men det finns ändå en kittlande känsla inför helgens tävlingar.

– Det kommer garanterat bli hårda dueller. Det blir spännande att se vem som startar i gult i Trondheim nästa helg, säger Piteå Elit-åkaren Emma Ribom.

undefined
Amerikanskan Jessie Diggins vann i Gällivare över 10 kilometer i fri stil. Ledaren i totala världscupen får en ny chans över samma distans och disciplin i Östersund på söndag.
Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!