Guld och brons till Piteååkarna i SM

Piteå Elits Ebba Andersson pulvriserade motståndet på masstartsloppet i SM och säkrade SM-guldet tidigt. En bit bakom var Emma Ribom inblandad i en tajt strid om silvermedaljen.

Ebba Andersson, Piteå Elit SK, visade fortsatt fin form när hon säkrade SM-guldet tidigt på masstartsloppet över 15 kilometer i klassisk stil.

Ebba Andersson, Piteå Elit SK, visade fortsatt fin form när hon säkrade SM-guldet tidigt på masstartsloppet över 15 kilometer i klassisk stil.

Foto: MATHIAS BERGELD

Längdskidåkning2021-02-11 13:04

Efter knappa 5 kilometer av de totalt 15 avklarade hade Ebba Andersson knäckt sina motståndare i SM-loppet över 15 kilometer i klassisk stil med masstart.

– Det känns bra, alltid kul att kunna vinna SM-guld. Jag fick inte riktigt de svar jag önskade av kroppen och blev lite stressad. Jag var inte riktigt lika pigg i kroppen i dag jämfört med i tisdags, säger Ebba Andersson till SVT efter målgång.

Varken klubbkompisen från Piteå Elit, Emma Ribom, eller landslagskompisarna Maja Dahlqvist och Johanna Hagström kunde ta rygg på Andersson som drog ifrån några sekunder för varje tidsmarkering de passerade.

Med milen åkt var Ebba Anderssons ledning 25 sekunder före Johanna Hagström, Emma Ribom och Maja Dahlqvist.

Förhandsfavoriten Ebba Andersson fortsatte att dryga ut avståndet och i mål var hon 42 sekunder före närmaste motståndare.

– Så klart är det ett bevis på att jag lyckats åka fort de här dagarna. Jag är på god väg att nå den form jag vill vara i när det är dags för VM. Det gäller att hitta den sista växeln i VM-formen, säger Ebba Andersson.

I kampen om de övriga medaljerna stod det mellan trion Ribom, Hagström och Dahlqvist. Dahlqvist tvingades släppa med kilometern kvar och därmed säkrade Ribom en medalj.

Hagström drog det längsta strået och kunde rycka innan duon nådde upploppet. Därmed blev det ännu ett SM-brons för Emma Ribom. Sofia Henriksson blev sjua.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!