Mörtberg floppade i Spanien

Det blev inget lyckat EM i kanotslalom för Tommy Mörtberg.23-åringen från Övertorneå åkte ut redan i det individuella kvalet.- Just nu är jag riktigt, riktigt besviken, säger han till NSD.

La Seu d’Urgell, Spanien2011-06-11 06:00

I höstas flyttade kanotisten Tommy Mörtberg till Nottingham, England för att studera och satsa vidare på sin idrottskarriär.

Efter ett riktigt bra träningsår var förväntningarna därför höga när det var dags för EM i kanotslalom i Spanien.

Tanken var att Mörtberg skulle ta sig vidare till kvartsfinal. Minst.

Men gårdagens individuella kval gick inte alls något vidare.

- Det blev skit, det gick inget bra alls. Jag fick ingenting att stämma, säger en besviken Tommy Mörtberg till NSD strax efter kvaltävlingen.

"Hade förväntat mig mer"
Det dåliga kvalet innebär att han missar helgens kvartsfinaler, semifinaler och final.

- Jag hade förväntat mig mer, träningen har gått väldigt bra på sistone. Jag vet faktiskt inte varför det blev så här, det kanske var nerver. Just nu känns det så färskt allting, jag måste nog sätta mig ner sedan och analysera i fall jag gjort något fel i uppladdning eller så, säger Tommy Mörtberg och fortsätter:

- Det känns tungt, just nu är jag riktigt, riktigt besviken. Jag hade sett fram emot den här tävlingen så länge. Men det är väl bara att bita ihop och tagga igång till nästa tävling.

Nu hoppas 23-åringen från Övertorneå på revansch i världscupen och framför allt på VM som avgörs i Bratislava i september.

- VM är säsongens stora mål. Men nästa stora tävling är en världscup i Prag i augusti. Den är jag riktigt sugen på just nu.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om