Krönika: "Den största matchen som har spelats"

Den största matchen i norrbottnisk fotbollshistoria. Ett bättre läge än så här går det inte att få. En mer betydelsefull match är spelarna nog aldrig med om. Ändå kan Piteå IF spela avslappnat.

Foto: Petra Älvstrand / Frilans

Krönika2018-10-22 14:02

Det går knappt att beskriva magnituden på kvällens match mellan Rosengård och Piteå.

Norrbottnisk fotboll har aldrig förut varit i ett sånt här läge.

För första gången någonsin kan vi få möjligheten att säga: "Vi är bäst i Sverige på fotboll". På den största sporten som finns i världen. I den verksamhet där det är absolut störst konkurrens. Där förutsättningarna för att bedriva en elitsatsning i Norrbotten är decimaler av vad den är söderut. Ett län där vi år efter år väntar på att snön ska komma för att vi idrottsligt ska kunna prestera.

Och visst, det kan man mycket väl falla någon flinga innan den här serien är färdigspelad. Men i kväll i Malmö kommer det inte att ske. Där kommer Idrottsplatsen att koka.

Det gäller att kunna hålla nerverna i kontroll. Att glömma att man aldrig har besegrat motståndaren förut. Och det tror jag Piteå kan klara av.

För trots att laget har varit bäst i allsvenskan den här säsongen är man fortfarande i en underdogposition med två matcher kvar att spela.

Alla förväntar sig att Rosengård ska vinna den här matchen – och att de sedan ska göra detsamma i avslutningen mot Göteborg. Jag är inte lika säker. Jag tror för det första att Piteå bryter den omöjliga barriären och vinner i kväll – och skulle inte det ske så är loppet långt ifrån över även om det blir förlust.

På något konstigt vis har Piteå allt att vinna – även om det är så mycket på spel.

Att landslagsspelaren, och en av säsongens största stjärnor, Nina Jakobsson är tveksam till spel gör också narrativet än bättre. Ju mer som grinar illa för Piteå – desto mer lyfter sig alla. För det här har varit en säsong långt ifrån det optimala med förutsättningarna runt omkring. Ändå är klubben där man är i dag.

Och resan är inte över.

Guld i kväll eller fortsatt kamp till helgen?

Om några timmar har vi svaret.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!