"Enormt viktigt"

Kiruna AIF tog tre livsviktiga poäng i det heta Norrlandsderbyt mot Piteå Wibax. Det blev en jämn och målfattig match som Kiruna hade bestämt sig för att vinna.- Det här var enormt viktigt för oss, säger Kirunatränaren Jonas Sixtensson.

Kirunas Fredrik Siekas kämpade tillsammans med sitt lag för att vinna mot Piteå. "Vi bestämde oss för att ta tre poäng redan i torsdags", säger tränaren Jonas Sixtensson.

Kirunas Fredrik Siekas kämpade tillsammans med sitt lag för att vinna mot Piteå. "Vi bestämde oss för att ta tre poäng redan i torsdags", säger tränaren Jonas Sixtensson.

Foto: Maria Unga

KIRUNA2013-02-11 06:00

Det märktes direkt från start att Kiruna var ute efter tre poäng. Hemmalaget fick press mot gästande Piteå redan från start och första målet kom efter tre och en halv minut genom Emil Uusikartano.

Det var en ledning som Kiruna sedan höll genom hela matchen.

I mitten av andra perioden kontrade Piteå till 2-3 genom ett snyggt skott från halva plan av John Wirkola. Men närmare än så kom aldrig Piteå.

I den tredje perioden kunde Kiruna dra ifrån med ytterligare två mål.

Nygammalt
- Jag tycker att vi gjorde en bra match. Vi spelade både offensivt och defensivt säkert, det kanske inte var en toppenmatch men vi gjorde en bra match, säger Jonas Sixtensson.

Med på plan fanns också tillskottet Johan Johansson som återvänt till Kiruna AIF efter spel i Örnsköldsvik och division två under hösten. Han kommer att spela med Kiruna resten av säsongen.

- Det betyder mycket, vi har haft problem med det defensiva. Vi har ju oftast gjort mycket mål framåt men släppt in mer mål än vi borde. Johan betyder mycket, han är duktig både offensivt och defensivt, säger Sixtensson.

Sjukdomsdrabbat Piteå
Att ta tre poäng var mer eller mindre ett måste för att Kiruna skulle hålla sig i kontakt med lagen runt strecket.

- Det här var enormt viktigt för fortsättningen. Framförallt för laget, vi har haft stolpe ut för ofta. Nu är vi med i allra högsta grad igen.

Enligt Piteås tränare Joakim Sandberg var det en rättvis seger.

- Jag tycker att vi presterar mycket, vi har en hel del målchanser men får inte dit dem. Sen är det inte så effektivt. De är det bättre laget hela matchen och vi presterade inte det vi brukar göra, säger han.

Sjukdomar gjorde att det såg glest ut på Piteås avbytarbänk.

- Det ska inte spela någon roll, vi ska ändå kunna prestera bättre än det vi gör idag, säger Joakim Sandberg.

Kirunas seger betyder att de nu ligger precis under strecket med 17 poäng, en poäng efter IBK Luleå.

Piteå ligger fortfarande en bit ovanför med sina 22 poäng.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om