"Det ger en grym energi i gruppen"

Ingen seger pĂ„ ordinarie tid den hĂ€r gĂ„ngen heller. Men LuleĂ„ Hockey fick med sig en poĂ€ng hem – efter 27 blockade skott. "Som ledare ryser man i kroppen", sĂ€ger Anders Burström.

TrĂ€narduon. Stefan ”Skuggan” Nilsson var sjuk och Anders Burström och Petter Lasu Nilsson fick leda laget. Det blev en poĂ€ng pĂ„ bortais.

TrĂ€narduon. Stefan ”Skuggan” Nilsson var sjuk och Anders Burström och Petter Lasu Nilsson fick leda laget. Det blev en poĂ€ng pĂ„ bortais.

Foto: Mats Åstrand/TT

Karlstad/ishockey2017-01-19 22:27

LuleÄ Hockey Àr i ett prekÀrt lÀge i tabellen och norrbottningarna har den senaste tiden pratat om att det Àr slutspelshockey som gÀllerunder den sista tredjedelen av grundserien.

I nyckelmatchen mot FĂ€rjestad visade LuleĂ„ Hockey upp en stark defensiv – men trots det rĂ€ckte det inte till mer Ă€n en poĂ€ng.

PĂ„ övertid hade Kael Mouillierat ett drömlĂ€ge att skjuta bonuspoĂ€ngen till Norrbotten – men istĂ€llet vĂ€nde spelet och Jonas Holös kunde skjuta in 3–2 bakom Filip Gustavsson.

– Det svĂ€nger snabbt kĂ€nslomĂ€ssigt i overtime. Vi fĂ„r ett frilĂ€ge och sen blir det och andra hĂ„llet – sĂ„ det kĂ€nns jĂ€vligt surt, sĂ€ger assisterande trĂ€naren Anders Burström och Christopher MastomĂ€ki Ă€r inne pĂ„ samma linje:

– Det Ă€r aldrig roligt att förlora och det Ă€r en tajt hockeymatch dĂ€r smĂ„ marginaler avgör. Jag tycker i sudden att det kunde ha gĂ„tt lite hur som helst. De fick extrapoĂ€ngen och det Ă€r sĂ„klart aldrig roligt.

LuleÄ Hockeys match handlade mycket om hÄrt jobb. Det var FÀrjestad som var spelförande men 27 blockade skott av gÀsterna vittnar om att det inte var allt för lÀtt att hitta igenom försvarsmuren.

– Vi gĂ„r in i matchen med en grym arbetsattityd och jobbar verkligen stenhĂ„rt med de saker vi har diskuterat. Sen möter vi ett spelskickligt FĂ€rjestad ocksĂ„ och de forecheckar oss hĂ„rt, sĂ€ger Burström.

Ni blockar 27 skott.

– Är det sĂ„ pass? Det kĂ€ndes sĂ„. Det Ă€r grymt hĂ€rligt att se att vi verkligen gör allt för att hjĂ€lpa Filip dĂ€r bak. Det ger en grym energi i gruppen, sĂ€ger Burström, som i mitten av andra perioden fick se Christopher MastomĂ€ki tĂ€cka ett skott med knĂ€et:

– Som ledare ryser man i kroppen nĂ€r man ser killarna fajtas för varandra pĂ„ det sĂ€ttet. Den attityden krĂ€vs av oss de hĂ€r 17 matcherna som Ă€r kvar. Vi Ă€r i ett minislutspel dĂ€r varenda poĂ€ng Ă€r otroligt viktig för oss.

Christopher MastomÀki om sin skottÀckning:

– Ibland lyckas man fĂ„ pucken pĂ„ sig och det Ă€r en hĂ€rlig kĂ€nsla att man kan hjĂ€lpa laget och Filip i mĂ„l. Det krĂ€vs att man stoppar nĂ„gra puckar pĂ„ vĂ€gen om man ska vinna, sĂ€ger han.

Var tog den?

– Den tog i benet. Men det pulserar lite över allt nĂ€r man fĂ„r en sĂ„n dĂ€r. Egentligen vet jag inte just nu var den tog. Men det Ă€r en skön kĂ€nsla att fĂ„ dem pĂ„ sig.

Men du hade ingen skön kÀnsla i bÄset efterÄt?

– Nej, som sagt det kĂ€nns ju. Men det gĂ„r över ganska fort sĂ„ det Ă€r det vĂ€rt.

NÀr det vÀl slÀpper gÄr det att köra igen?

– Man fĂ„r bara vĂ€nta de dĂ€r sekunderna och det Ă€r ren smĂ€rta. Men sen gĂ„r det över ganska snabbt.

För LuleÄ Hockeys del har det inte blivit en seger pÄ ordinarie tid sen Leksand pÄ annandagen.

– För det första gĂ€ller det att fortsĂ€tta slĂ€ppa in lite mĂ„l, dĂ„ kommer vi ta vĂ„ra trerpoĂ€ngare. Sen tycker jag Ă„ter att vi kan dra ner vĂ„r mĂ€ngd utvisningar. Det rör om mycket och det blir mycket energilĂ€ckage och konstig rytm om man har det. Sen mĂ„ste vi pĂ„ pĂ„ nĂ„t sĂ€tt sĂ€tta fler puckar i powerplay, sĂ€ger Anders Burström, vars lag redan pĂ„ lördag möter FĂ€rjestad igen:

– Det blir en viss slutspelskaraktĂ€r pĂ„ matcherna. Nu gĂ€ller det att vila huvudena och ta hand om kropparna och sĂ„ smĂ€ller det till igen. DĂ„ Ă€r det dags för oss att slĂ„ dem.

SĂ„ jobbar vi med nyheter  LĂ€s mer hĂ€r!