Assi IF har gått som tåget i division I där laget har radat upp segrar under våren. Nu förstärks den redan starka truppen med förra stjärnan Erin Craig som finns med i laget när serien drar igång igen.
– Hon är en djupledslöpande, hårt arbetande forward och hon bidrar därmed med en dimension som vi kanske har saknat litegrann under våren, säger Börje Nordgren, sportchef i Assi.
Assi har tagit 33 poäng på elva matcher och har 41-3 i målskillnad. Och målproduktionen lär inte minska när Craig kommer eftersom hon är en mycket pålitlig målskytt. Under fjolårssäsongen i Assi gjorde hon 23 mål och snittade därmed drygt ett mål per match.
Har hon spelat fotboll under våren?
– Hon tränar med ett killgäng i USA och kör sedan egen fysträning. Hon är väl förberedd både fysiskt och fotbollsmässigt.