Målvakten förlänger med Kalix: "Känns jättebra"

Bandymålvakten Björn Hellman förlänger sitt kontrakt med Kalix Bandy. Kontraktet sträcker sig över ett år. Därmed har Kalix gjort klart med en mycket viktig spelare i kommande säsongs lagbygge.

Foto: Petra Isaksson

KALIX/BANDY2015-03-26 17:11

De senaste åren har Björn Hellman vuxit upp och blivit en bandymålvakt av yppersta klass men han har suttit på ett utgående kontrakt och förhandlingarna mellan honom och moderklubben har gått kärvt. Under våren har han också kontaktats av bland andra Gripen och svenska mästarna Västerås men under torsdagen bestämde han sig.

Det blir ett år till för honom i Kalix Bandy.

– Nu känns det bara jättebra, säger han till NSD.

Han säger samtidigt att ovissheten har tärt på honom.

– Det har varit en jobbig period och det är skönt att den äntligen är över. Det är som att man inte har kunnat andas ut även fast bandysäsongen är slut. Det har varit så hektiskt, ja rent ut sagt jobbigt, säger han.

Kalix Bandy klarade målet att undvika de fyra sista platserna och ett ovisst kvalspel och laget kan blicka tillbaka på en säsong där man har spelat jämnt mot i princip samtliga elitserielag.

– Vi har fått det att funka och det känns som att vi har något bra på gång och där vi kan växa och bli ännu bättre. Och det tåget vill jag ju inte missa heller, säger han.

Han tycker samtidigt att det har varit glädjande att andra klubbar har visat intresse.

– Jag har suttit på ett treårskontrakt och ingen har ringt. Nu i dag så känner jag att jag vet att jag är bra. Jag har självförtroendet på topp och det är inte bara att de i Kalix som tycker att jag gör något bra utan det är från andra håll också, säger han.

Han säger också att Västerås hade varit ett alternativ men lagets målvakt Andreas Bergwall, som kanske gjorde sin bästa säsong någonsin, tänker fortsätta i ytterligare en säsong.

– Det spelar ingen roll om det är Västerås eller någon annan klubb. Jag skulle aldrig åka till ett lag för att sitta på bänken, därför var inte Västerås något alternativ i år, säger Hellman.

Han har ändå haft en bra dialog med mästarklubben.

– Andreas Bergwall kör bara en säsong till och då kan det kanske bli aktuellt. Men i dagsläget, när Bergwall fortfarande spelar, var inte Västerås ett alternativ, säger han.

Sedan återkommer han till den jobbiga vår som varit och där hyllar han verkligen sin hustru.

– Under den här tiden har det varit väldigt jobbigt för henne och för barnen också. Hon står bakom mig i mitt beslut, vilket det än hade blivit, och det är väldigt positivt. Hon betyder så enormt mycket för mig, säger han.

I Kalix är man givetvis också nöjda. Henrik Eriksson, klubbens ekonomiansvarige, säger så här om Hellmans val:

– Björn är en mycket bra målvakt och en viktig spelare. Det känns nu bra att han nu har valt att stanna i Kalix.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om