Vände och vann - Kalix tog sin andra seger

Trots ett tidigt uddamålsunderläge blev det en skön söndag för Kalix UHC. Gästande Kiruna IF besegrades till slut med 7-4 efter en dramatisk slutperiod. - Underbart! Det här har vi krigat för sedan mars, säger tvåmålsskytten Johan Karlsson.

KALIX2009-09-28 06:00
Efter att ha pressat seriefavoriten Asplöven under den senaste omgången var det ett stärkt hemmalag som skrinnade ut på Fururinken. Motståndarna Kiruna hade precis som Kalix en vinst och en förlust på kontot.
Det var Kalix som inledde målskyttet Emil Landström kunde skjuta in pucken efter drygt halva första perioden. Glädjen blev inte långvarig, Kiruna kunde kvittera genom Henrik Bergenström och bara sju sekunder senare kom också ledningsmålet från Joakim Fredriksson. Den andra perioden dominerades helt av Kalix och man gjorde inte mindre än fyra mål.
Det gav laget en komfortabel ledning med 5-2 inför den avslutande perioden.
- Kalix får energi av målen men vi kände att vi var på väg ikapp under tredje perioden, säger Henrik Bergenström.
Kanske var det ledningen som gjorde att Kiruna kunde komma in i matchen igen. 5-3 kom från Henrik Bergenströms klubba och 5-4 efter att Kiruna fick utdelning från sitt vassa spel i numerärt överläge. Andreas Nyberg var målskytt den gången.
Matchen fick sedan ett längre uppehåll efter att Kalix Anton Norman skadat handleden.
Kirunas Simon Esseryd fick 5+20 minuter game misconduct för tacklingen. Kiruna fortsatte sin press utan målvakt vilket Kalix så småningom kunde utnyttja när både Johan Karlsson och Anders Vikman kunde göra varsitt mål och ta hem segern med 7-4 till Kalix.
- Det blev lite väl spännande men det är inget snack om att vi ska ha tre poäng. Kiruna är ett bra lag men vi är bättre, säger Johan Karlsson.
Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om