Sävast på rätt sida strecket

Sävast tog en viktig poäng efter 0-0 mot Assi - en poäng som betyder att Bodenlaget tar sig över kvalstrecket.- Vi gjorde en riktig krigarmatch, säger Oskar Sandberg, lagkapten och assisterande tränare.- Jag är mycket nöjd med grabbarna.

KALIX2010-08-17 06:00
Det har Sandberg all anledning att vara. Assi dominerade som väntat, speciellt i andra halvlek. Men liksom i matchen mellan lagen på Boden Arena så lyckades inte Kalixgrabbarna spräcka nollan. Den gången vann Sävast med 1-0.
David Andersson saknades i Sävasts backlinje, men Rickard Häggståhl var tillbaka efter den svåra nackskadan mot Storfors.
Sävast svarade för en ny stark försvarsinsats. Backlinjen var ramstark och målvakten Björn Enbom svarade för några svettiga reflexräddningar.
- Assi spelar fin fotrboll och visst hade laget ett spelövertag. Men vi gjorde ett bra jobb, säger Oskar Sandberg.
Sävast har nu tagit sju poäng på de tre senaste matcherna.
Assi hade chans att haka på toppen i går.
- Men då skulle vi behövt tre poäng, medger tränaren Ingvar Gählman. I andra halvlek var det bara ett lag på planen, men vi var inte tillräckligt rejäla. Det brast på sista tredjedelen.
Assitränaren säger om den fortsatta toppstriden:
- Än är det inte kört, men vi skulle som sagt ha behövt en seger.
Assi hade framför allt ett starkt mittfält med Pär Lygren, Robin Gälman och Diego.
Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om