Kirunas stjärnsmäll sänkte Kalix: Åkte sönder dem
Kamp? Knappast.Kim Sunna och hans Kiruna lekte med Kalix när de tog en utklassningsseger med 12-0.- Vi kör över dem från första sekund, säger femmålsskytten Sunna.
Kim Sunna - fem baljor på bortaplan.
Foto: Alexander Linder
Knappa tre minuter senare var samme Nyberg framme igen och kunde utöka ledningen till 2-0.
- Vi sa innan matchen att vi inte skulle ge dem nått att gå på. De har inte vunnit en match och de blir osäkra även om vi inte hade gjort mål snabbt, säger Sunna.
Vid den ställningen valde Kalix tränare Jimmy Stålnacke att ta en timeout - men det hjälpte föga. Kiruna fortsatte att dominera mot ett stillastående och slött Kalix som inte hade något att sätta emot.
- Vi åkte sönder dem helt, säger Sunna.
Dominerade totalt
Hans andra mål för kvällen betydde 5-0 till Kiruna och var talande för hur Kalix säsong har sett ut så här långt. Sunna misslyckades med en passning i en två mot en-situation. Men istället för att se chansen rinna ut i sanden fick Sunna se pucken studsa på Kalixbacken Rickard Boudins ben och in i mål.
Andra och tredje perioden forstsatte precis som den första. Gästerna och Kim Sunna kunde fortsätta ösa in mål.
- Det är lätt att man går ned sig när man leder så mycket men det gjorde vi inte i dag och därför blir det 12 mål, säger Sunna som själv svarade för fem av dem.
- Det är jävligt skönt att det har lossnat nu. Det blir som jag vill nu när jag ska sätta dit den och då vet jag att jag gör många mål.
För Kalix, som har haft en mardrömsstart på säsongen, var det här lågvattenmärket.
- Jag vet inte vad vi håller på med där ute. Ingen spelar för det vi har på bröstet, säger den uppgivne lagkaptenen Johan Hjelm, som tror att problemet är mentalt:
- Det måste vara den tunga inledningen. Det har satt sig i huvudet på oss allihopa. Vi får inte ut något av spelet idag. Inställningen är för djävlig. Det är riktigt tungt nu.
Så jobbar vi med nyheter Läs mer här!