Kalix UHC höjer målsättningen: "Ska bråka om en playoffplats"

Kalix Ungdomshockeyklubb höjer målsättningen.Ett led i utvecklingen är förstärkning på ledarsidan i Fredrik Glader och en ny målvakt i Tomi Haapaniemi, 28.- Vi hoppas kunna bråka om en playoffplats, säger huvudtränaren Petter Christoffersson.

Det blåser positiva vindar i Kalixhockeyn. Petter Christoffersson (t h) gläds över att Fredrik Glader och Tomi Haapaniemi anslutit till klubben.

Det blåser positiva vindar i Kalixhockeyn. Petter Christoffersson (t h) gläds över att Fredrik Glader och Tomi Haapaniemi anslutit till klubben.

Foto: K-L Sundqvist

KALIX2009-05-07 06:00
Förra säsongens spel i division I för det unga Kalixlaget gick över förväntan, nykomlingar som man var. Stärkta av den insatsen satsar nu Kalix UHC vidare genom att förstärka på bred front.
Om vi börjar med ledarsidan så finns Petter Christoffersson och Hannu Koivumaa kvar, tillkommer gör Fredrik Glader som senast tränat Luleå Rebels. Han ska bistå Petter och ingår i sportrådet.
- Trots den korta tid jag varit här så märker jag att det finns ett genuint hockeyintresse, säger han.
Fostrad i Kärpät
Nye målvakten Tomi Haapaniemi har fått sin hockeyfostran i finska elitserielaget Kärpät, men har också ett förflutet som målvakt i Norge.
- Spelade där under åren 2001 till 2004 och kvalade bland annat till norska elitserien, säger Haapaniemi som studerar och bor i Luleå.
Han stod för Luleå Rebels förra säsongen.
Den sportsliga målsättningen, enligt Petter Christoffersson, är att bli ett etablerat division I-lag.
- Vi hoppas kunna knyta till oss ytterligare något etablerat namn.
Christoffersson räknar med att ha 30-talet spelare att välja bland när truppen ska spikas.
- Samtidigt ligger vår strategi fast att utveckla talanger och vara en plantskola i Norrbotten. Vi har under åren fått fram en hel del duktiga spelare i exempelvis Johan Fransson, Tomas Wallgren och nu Fredrik Styrman för att nämna några, säger Kjell Stenudd från styrelsen.
Han tycker att det är ett väldigt drag i föreningen.
- Många gör ett fantastiskt arbete.
Bland annat anordnas en hockeyskola i sommar med ett 100-tal deltagare från stora delar av Sverige.
- Från Skåne kommer mellan 15 och 20 spelare, säger Mikael Wallgren, sportansvarig.
Han avslöjar också att Luleå Hockey och Skellefteå möts i en träningsmatch i Kalix den 2 september.
- Då hoppas vi på fullsatt hall. Allt annat vore en skandal,säger Wallgren.
Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om