Nyförvärvet i målet från Borås, Jonathan Sääf, tvingades efter sju minuters spel att släppa in det första målet. Innan perioden var över hade gästande Clemensnäs gjort två till.
Det var framför allt motståndarnas powerplay som gav Kalix stora problem.
- Vi visste att de skulle vara vassa i powerplay, men det var svårtstoppade i dag. Jag tycker att vi var bättre. Men vår start var för dålig, vi var inte vakna, säger Adam Osbäck som gjorde 4-4-målet.
Lindgren startade målskyttet
Säsongens första mål kom i mitten på andra perioden när Andreas Lindgren sköt in 1-3 i numerärt överläge. Åtta minuter senare kunde Johannes Pukema göra 3-2 - men Clemensnäs svarade direkt med ett slagskott som nådde nätet bakom Jonathan Sääf.
"Extremt skönt"
Tredje perioden hinner precis starta när Johannes Pukema nätar igen och Kalix får nya krafter.
Bara en minut senare kunde Adam Osbäck skjuta in 4-4.
- Det var extremt skönt och viktigt att få göra mål. Men vi skulle ha vunnit, det är klart att man är besviken, säger han.
Nyförvärvet från Asplöven, Johan Ceder, var nära att bli matchhjälte när han kom fri i slutet av tredje men väl där hade han problem med avslutet. Istället avgjorde Clemensnäs när det återstod 30 sekunder av förlängningen.
Lagets nya tränare, Mikael Wallgren, tror att nerverna var anledningen till den tveksamma starten.
- Vi var spända, tog för många onödiga utvisningar och var passiva. Men vi krigade hårt, så helt missnöjd kan jag inte vara. Vi har tränat bra under försäsongen så vi är i bra form. Det ska vi visa Boden på onsdag, säger Wallgren.