Hon lämnar Assi IF - för anrik klubb

Emma Schäufele är redo för nästa steg i karriären.Nu lämnar hon Assi för den anrika storklubben Sunnanå SK.- Det känns bra att testa något nytt, säger den 16-åriga talangen.

Kalix2011-07-16 06:00

Emma Schäufele tillhör norrtvåans absolut bästa försvarsspelare. Med sitt resoluta middbacksspel har hon varit en klippa för Assi så här långt i serien.

Men när sommaruppehållet är över - då finns inte Schäufele kvar i klubben.

Nu tar hon i stället chansen i norrettans topplag Sunnanå.

- Det känns bra. Jag har velat satsa på fotbollen i hela mitt liv. Det är dags att ta ett steg nu, att testa något nytt, säger 16-åriga Schäufele till NSD.

Hon berättar att kontraktet inte är påskrivet än - men alla detaljer kommer att fixas framöver.

"En stor förändring"
När Schäufele börjar andra året på gymnasiet till hösten gör hon det alltså i Skellefteå.

- Det blir en stor förändring, men jag tror att man vänjer sig. Jag känner lite folk i Skellefteå så det är inte så farligt nervöst ändå, säger hon.

Sunnanå SK är en av landets mest anrika damklubbar i fotboll. Två SM-guld och ett cupguld finns på föreningens meritlista.

Men i år spelar laget i norrettan där man kämpar för att ta sig tillbaka till allsvenskan. Laget är just nu trea, fem poäng efter serieledande AIK.

Siktar på A-laget
Emma Schäufeles mål är att ta en plats i A-laget.

- Det gäller att bevisa att man är värd en plats. Men om det går som jag har tänkt kommer jag utvecklas en del där. Det är ju ganska stor skillnad på ettan och tvåan.

Emma Schäufele har tidigare provtränat med Norrbottens främsta lag, Piteå IF. Men hon har inte hört någonting från klubben om en eventuell övergång.

- Nej, det har inte varit aktuellt. Jag var och tränade med dem, men sedan blev det inget mer. De är väl ganska säkra på sin trupp.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om