Bodens svit håller i sig

Boden Hockeys härliga svit håller i sig.I gårdagens derby mot Kalix tog det sin femte raka seger.- Vi vinner för att vi spelar bättre försvar nu, säger Bodens tränare Robert Dahlroth efter 2-1-segern.

Kalix2012-01-23 06:00

Boden har inte förlorat någon match sedan fortsättningsserien startade efter jul.

I bagaget har bodensarna två vinster mot Teg, en mot Clemensnäs och i går kom den andra vinsten mot Kalix.

Men det blev en riktig derbyrysare.

Boden tog ledningen efter tolv minuters spel genom hårdskjutande backen August Tornberg och då såg ut som att bortalaget skulle gå till periodpaus men en 1-0-ledning. Men med fyra sekunder kvar kunde Carl Almgren skjuta in 2-0 bakom Kalixmålvakten Jonathan Sääf.

Försvarsseger
- Vi krigade på och spelade med ett bättre tålamod än tidigare. Vi är inte lika ojämna som innan jul, förklarar Dahlroth.

Men Kalix gav sig inte. I andra reducerade Anders Vikman och visade att de ville vara med och slåss om poängen. I slutet av tredje hade Kalix ett farligt ribbskott men Boden kunde försvara sin ledning trots det hårda trycket från hemmalaget.

- Anledningen till att vi har tagit fem raka segrar är att vi har skärpt oss i försvaret. Ibland är det bra att spela tråkigt, säger Dahlroth.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om