Slalomstjärnans hyllning – av Kåbdalis

Här laddar Marcel Hirscher, 24, inför världscuppremiären.
I en intervju med NSD hyllar världsstjärnan nu anläggningen i Kåbdalis.
– Det är perfekt här, säger han.

NSD fick en intervju med Marcel Hirscher.

NSD fick en intervju med Marcel Hirscher.

Foto: Linnea Bergenudd

Kåbdalis/alpint2013-11-13 08:30

De alpina världsstjärnorna har invaderat Kåbdalis. Just nu trängs åkare från Österrike, Sverige, Tyskland, Ryssland med åkare från ytterligare flera nationer i backarna i den lilla byn i Jokkmokks kommun.

Och trångt blir det.

Åkarna får träna enligt ett förutbestämt schema och enligt uppgifter till NSD är Österrikes landslagsorganisation uppretad över att de svenska världscupdamerna från och med i dag, onsdag, kommer prioriteras före Österrikes åkare.

Trots det fick NSD under tisdagen sätta sig ner med den österrikiska superstjärnan Marcel Hirscher.

– Det är första gången som jag är här. Jag var inte säker i början när jag hörde att vi skulle åka till Sverige en vecka tidigare än normalt, men det är otroligt här, säger Hirscher efter att ha ätit lunch.

Varför är det otroligt här?

– I Österrike, och i Mellaneuropa, har det den senaste tiden varit låga sommartemperaturer och runt 20 plusgrader. Det har varit riktigt svårt att hitta bra förhållanden på glaciärerna, det är nästan omöjligt. Men här... du stannar här, du sover här, du tränar här. Du tar på dig pjäxorna i den lilla lägenheten, går till skidområdet, hoppar på skidorna och åker upp till toppen. Sedan är det bara att åka.

Något som den Anton Lahdenperä, från Gällivare, håller med om. Han säger att det nästan bara är i Sverige som det är så, att man kan gå till backarna och börja åka på en gång.

Marcel Hirscher igen:

– Det är perfekt här. Det är nästan världscupförhållanden här, säger han.

På tal om världscupen; till helgen är det premiär i Levi. Vad har du för tankar inför den kommande säsongen?

– Det är alltid svårt att prata om det. Efter förra säsongen är mina mål att åka på det som är 100 procent för mig, så bra som det är möjligt just nu. Förhoppningsvis är jag hel och i bra form. Om något gör ont kan du inte åka så fort som vad du kan göra om du är fri från smärtor, säger Hirscher och förklarar sedan att han vill vara bland de sju bästa i varje lopp.

Men kroppen känns bra då?

– Ja, ja, absolut.

Hur har sommaren varit? Hur har du tränat?

– Den har varit som nästan alla andra somrar, kanske att det har varit lite mer uppmärksamhet kring mig som person. Det mest annorlunda jämfört med tidigare år är att vi inte var i Nya Zeeland. Vi har varit i Sydamerika, i Chile och Argentina. Det var ett riktigt bra beslut. Vi hade tur. Det har inte varit så bra i Nya Zeeland i år, men vi hade ett nästan helt perfekt träningsläger.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!