Succévarianten kan bytas ut – om det behövs

Skott från Pontus Andreasson – efter pass från Linus Omark eller Sami Lepistö. Känns det bekant? Den där powerplayvarianten har resulterat i flera mål den senaste tiden. Men Pontus Andreasson oroar sig inte för att motståndarna ska lära sig den och börja punktmarkera honom i stället för spelfördelaren Linus Omark.

Foto: Ola Westerberg

Ishockey2022-03-10 18:00

De fick inte till det i början av säsongen.

Men de senaste månaderna har Luleå Hockeys powerplay varit 30-procentigt.

Det bland annat tack vare variant där Linus Omark, som håller till på vänsterkanten, med hjälp av Sami Lepistö skapar utrymme för Pontus Andreasson, som kan ta avslut från sin position till höger.

I tisdagens match mot Skellefteå gjorde de ett mål på det sättet.

Det blev matchavgörande.

– Motståndarna är på Linus mycket, så han eller Sami brukar lägga över pucken till mig, säger Pontus Andreasson och konstaterar att han brukar få mycket tid på sig i de lägena.

Ni är inte oroliga för att motståndarna ska lära sig den där varianten och börja markera dig?

– Nja. Han (Linus Omark) kan ju lika gärna göra mål själv. Men gör de det får vi väl hitta på något annat.

Sedan tillägger han:

– Han och Sami har många idéer.

Läs mer: Succéforwarden förvånad: "Att det skulle gå så här bra trodde jag inte"

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!