Succémannen om premiären: "Trivs då det smäller"

Han värvades in lite som en doldis för de flesta. Men på försäsongen har Emil Larsson gjort succé – och fått stort förtroende.

Fysisk. Emil Larsson trivs då spelet är tufft och fysiskt. Mycket talar för att han får ta fram egenskaperna i seriepremiären.

Fysisk. Emil Larsson trivs då spelet är tufft och fysiskt. Mycket talar för att han får ta fram egenskaperna i seriepremiären.

Foto: Håkan Stridblom

Ishockey2017-09-16 08:00

Emil Larsson har två poängstarka säsonger bakom sig i hockeyallsvenska Almtuna.

Förra säsongen smällde han inte hela 20 mål i Uppsalalaget och hade plus elva i plus-minus-statistiken.

Och i mitten av april presenterades Emil Larsson tillsammans med tidigare VM-forwarden Patrick Cehlin.

Naturligt så var det den senare som fick störst uppmärksamhet.

Men under försäsongen har Emil Larsson verkligen imponerat där han bjöd på ett riktigt klassmål mot Mora i näst sista träningsmatchen.

I takt med spelet har han fått allt större förtroende i toppkedjan med just nämnda Patrick Cehlin och Niklas Olausson.

Dessutom har han fått chansen i lagets andrauppställning i powerplay.

– Det känns bara bättre och bättre, då jag kommit in mer och mer i spelsystemet. Överlag så har det känns väldigt bra på försäsongen.

Berätta om förtroendet som du fått senaste tiden.

– Ja men, precis. Tränarna visar att de verkligen tror på mig, så det är verkligen jätteroligt.

Efter en framgångsrik försäsong väntar nu SHL-premiär mot Örebro för Luleå Hockey och Emil Larsson.

– Det blir nog en tuff kamp där alla kommer vara taggade till tusen. Så det ska bli jäkligt kul då det det drar igång. Jag trivs då det smäller mycket och då spelet är tufft, säger han och fortsätter:

– Jag räknar med fullsatt och att det blir ett jäkla tryck från publiken. Allt blir mycket roligare då.

Luleås tränare Thomas "Bulan" Berglund är imponerad över nyförvärvet.

– Jag tycker att det är en underskattad spelare. Han gör ett stort jobb i det tysta men han kommer också kunna hänga dit en del puckar i vinter. Han besitter ett bra skott, spelsinne och han har tagit andelar hela tiden, så det ska bli kul se honom i morgon (läs i dag).

Har han presterat över förväntan?

– Vi visste att han var bra, och jag tycker att han har presterat väldigt bra. Han spelar ju också i vår toppkedja, och då måste man ju ha gjort någonting bra. Så han har varit en positiv överraskning. Vi visste att han var bra, men han har kanske har gjort det över förväntan.

Under fredagens träning ställde Luleå Hockey upp som i genrepet mot Skellefteå.

Alla spelare är tillgängliga, men där Kim Johansson spelar med J20 under helgen.

Vad tänker du om Örebro som premiärmotståndare?

– De är ett ganska åkstarkt lag som har många skickliga forwards som har näsa för mål. Örebro är ett lurigt lag att möta, som man aldrig riktigt vet var man har.

Luleå Hockey

Laguppställning (preliminär)

Forwards

Patrick Cehlin–Niklas Olausson–Emil Larsson

Anton Hedman–Joey Hishon–Petter Emanuelsson

Johan Harju–Isac Lundeström–Einar Emanuelsson

Johan Forsberg–Andreas Falk–Karl Fabricius

Axel Levander

Backar

Ryan Johnson–Brendan Mikkelson

Pontus Själin–Oscar Engsund

Daniel Sondell–Viktor Grahn

Jan Sandström

Powerplay

Patrick Cehlin–Niklas Olausson–Johan Harju

Petter Emanuelsson–Daniel Sondell

Emil Larsson–Joey Hishon–Isac Lundeström

Einar Emanuelsson–Ryan Johnston

Boxplay

Andreas Falk–Karl Fabricius

Viktor Grahn–Jan Sandström

Johan Forsberg–Axel Levander

Brendan Mikkelson–Pontus Själin

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!