Stark seger för Boden i toppmatchen mot Arvidsjaur

Det var två topplag som möttes i fortsättningsserien i HockeyTvåan norra A herr på fredagen.

IF Boden vann mot IFK Arvidsjaur

IF Boden vann mot IFK Arvidsjaur

Foto: Montage

Ishockey2025-02-21 21:06

Och det slutade med seger för hemmalaget Boden, som besegrade Arvidsjaur med 2-1 (0-0, 1-0, 0-1, 1-0) efter förlängning.

Arvidsjaurs tränare Johan Renberg kommenterade matchen:

- Vi gör en bra och stabil match.

Oliver Hedlund blev matchhjälte med sitt avgörande 2-1-mål efter bara 36 sekunder i förlängningen.

Inget av lagen lyckades göra mål i första perioden. Det var först 14.28 in i andra perioden som Boden tog ledningen genom Sebastian Väänänen framspelad av Kevin Virding och Johannes Väänänen.

14.45 in i tredje perioden slog Lukas Johansson till på pass av Emil Granberg och Daniel Nyström och kvitterade för Arvidsjaur. I förlängningen tog det 36 sekunder innan Boden avgjorde till 2-1. Stor matchhjälte blev Oliver Hedlund, på pass av Elias Lindmark och Oskar Selberg.

Det här var Bodens andra uddamålsseger den här säsongen. Förlusten var också Arvidsjaurs andra uddamålsförlust.

Fortsättningsserien i HockeyTvåan norra A herr är nu färdigspelad. Boden slutar på tredje plats, och Arvidsjaur på andra plats.

Lagen har mötts fyra gånger tidigare under säsongen.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!