Sondell: "Allting har sin charm"

Planen var att återvända till Sverige och när Luleå Hockey presenterade den bästa lösningen var valet enkelt att flytta hem till Norrland.

Foto: Pär Bäckström/pbfoto.se

Ishockey2017-09-18 12:00

33-årige Daniel Sondell, född i Umeå och med Björklöven som moderklubb, har haft en lång karriär med många hållplatser längs vägen.

Modo, Skellefteå, Rögle, finska SaiPa, Örebro, schweiziska Zug och Lugano samt österrikiska Salzburg är lagen som backen har representerat.

Fjolåret blev speciellt och han tvingades lämna Lugano efter att ha blivit utkonkurrerad i kampen om att vara bland de fyra bästa utlänningarna i klubben. Då speltiden uteblev sökte sig Sondell istället till Salzburg. Redan då var tanken att återvända till Sverige den här säsongen.

– Det var bestämt innan. Grabben började dagis och det var en bra timing att åka hem, säger Daniel Sondell.

Valet föll på Luleå, där familjen har köpt hus.

– Vi trivs jättebra. Det är ju som första gången man är i Luleå, annars har man flugit till Kallax och tagit bussen till och från hallen – så man har som inte sett staden. Det var ett bra intryck från dag ett med staden, klubben och grabbarna här.

Kändes det extra speciellt att få återvända "hem" till Norrland inför den här säsongen?

– Jo, det har som alltid varit punkten med familjen. Det var några år sedan vi bodde i Norrland. Allting har sin charm på något vis, visst är det kallt och mörkt men det är något charmigt med det också.

Några dagar innan säsongen tog slut i Österrike började Luleå Hockey visa intresse för den offensivt lagda backen som vanligtvis snittar en hel del poäng. I Zug blev det exempelvis 74 poäng på 94 matcher och senaste sejouren i SHL, med Örebro, gjorde Sondell 24, respektive 27, pinnar under sina två säsonger.

– Det brukar bli en del, men det är inget som jag går och säger att jag ska göra si och så många poäng. Så länge vi vinner spelar det mindre roll.

Men du ska bidra med...?

– Självklart genom att vara en kreativ back, men också spela inom ramarna av det vi har kommit överens om.

Hur ser du på framtiden av karriären?

– Är jag bara skadefri så vill jag fortsätta, det är som inget jag tänker på. Så länge jag tycker det är kul och kroppen håller så är det ett fantastiskt yrke att hålla på med.

Utanför hockeyn då, berätta lite mer om vad du gör på fritiden?

– Ja, nu blir det ju mycket hockey. Men nu när man har fått barn så är det ju familjen som gäller. Utöver det så gillar jag att fiska, och det ska bli kul att köra skoter igen.

Blev det något fiske i somras?

– Ja, det har blivit en del flugfiske. Stenträsk, tror jag det hette. Men det var dåligt med fångst.

Namn: Daniel Sondell.

Ålder: 33 år.

Nationalitet: Sverige.

Vikt: 84 kilo.

Längd: 184 centimeter.

Position: Back.

Tidigare klubbar: Björklöven, Modo, Skellefteå, Rögle, SaiPa, Örebro, Zug, Lugano, Salzburg.

Statistik 2016/2017: Lugano: 8 matcher, 0 mål, 5 assist. Salzburg: 32 matcher, 3 mål, 11 assist.

Äter helst: Allätare.

Dricker: Vatten.

Läser: Nej.

Ser på TV: Modern Family.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!