Publikfavoriten: "Visste att poängen skulle komma"

Nyförvärvet Juhani Tyrväinen har fått slita hårt i Niklas Olaussons frånvaro. Faktum är att ingen annan forward i SHL har spelat mer än honom. Men Thomas Berglund vilade honom i tisdagens CHL-match mot Belfast Giants. Det gjorde honom gott. "Det var skönt med lite vila", säger finländaren – som gjorde sin bästa match för säsongen mot Leksand – och spelade fram till två av målen.

Foto: Petra Älvstrand / Frilans

Ishockey2019-10-17 22:23

Thomas Berglund fortsätter att matcha honom hårdast av alla forwards.

Mot Leksand blev det hela 22 minuter.

– Det kändes bra i kväll, säger Juhani Tyrväinen och fortsätter:

– Vi hittade en bra rytm och skapade mycket chanser.

Det var han som spelade fram Jonas Berglund till 1–0. Han var även inblandad i Einar Emanuelssons 2–1-mål.

– Poäng är inte allt, men det är skönt att kunna bidra, säger Juhani Tyrväinen – som inledde säsongen trögt poängmässigt – men har varit Luleås bästa poänggörare de fem senaste matcherna.

– De första matcherna var en besvikelse, men jag försökte att inte tänka så mycket på det, jag visste att poängen skulle komma förr eller senare om jag bara fortsatte att jobba hårt.

Fast det är inte bara genom sina poäng och hårda tacklingar den 29-årige centern har utmärkt sig.

Med sina 64,18 procent är han även en av SHL:s bästa tekare.

– Jag har alltid tränat mycket på det, säger Juhani Tyrväinen och fortsätter:

– Men nu är min procent högre än vad den någonsin har varit.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!