Poängligaledaren dömd för huvudtackling

Serieledaren Luleå får klara sig utan sin superstjärna i större delen av resterande grundserie.

Foto: Pär Bäckström / Frilans

Ishockey2019-01-25 14:51

Fem matcher återstår för Luleå Hockey/MSSK i grundserien.

Nu står det klart att laget får klara sig utan jättestjärnan Michelle Karvinen i fyra av dessa.

Finländskan har blivit avstängd för en huvudtackling i matchen mot Djurgården i onsdags.

Det var i första perioden som Djurgårdens Karoline Pedersen transporterade puck vid rödlinjen när Karvinen delade ut en armbågstackling. Karvinen har själv uppgett att hennes avsikt var att stoppa motståndaren innan rödlinjen och tvinga henne att slå en icing. Det fanns ingen avsikt att utföra en tackling. Hon stod i det närmaste stilla när Djurgårdsspelaren kom i hög fart och uppfattade att Pedersens armar var på väg upp. Karvinen menar att hon själv försökte skydda sig i situationen.

Disciplinnämnden gjorde dock en annan bedömning och menar att det var en huvudtackling där Michelle Karvinens armbåge kom högt, och att det fanns skaderisk.

Luleås finländska stjärna är därför tillbaka först till den sista grundseriematchen 2 februari mot Linköping. Den här säsongen har hon gjort 24 mål och 31 assist på 25 matcher och leder SDHL:s poängliga.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!