Luleå Hockey hade chansen att skaffa sig en matchboll i kvartsfinalserien i torsdagens hemmamatch, men i stället för ledning med 3–1 i matcher står det nu 2–2 inför lördagens bortamatch i Skellefteå.
Något som stör Olausson, av två konkreta anledningar:
✔ Han tycker att Luleå Hockey gjorde sin bästa match spelmässigt fram till Skellefteå AIK:s kvittering i den andra perioden.
✔ Han stör sig på hur Skellefteås samtliga tre mål i den andra perioden tillkom.
– Jag tycker vi var lite bättre än Skellefteå i torsdags. Första halvan av matchen var vi riktigt bra och gör 1–0 och skapar mängder med chanser för att göra både 2–0 och 3–0, säger Niklas Olausson och fortsätter:
– Tyvärr släpper vi in deras kvittering när vi spelar powerplay och sedan kontrar de in ett mål till som går via en av våra spelare. Sedan när de gör 3–1 så tar pucken på en domare när vi ska lägga ut pucken ur zon. Det känns lite slumpartad men så här är det i hockeyn och det är inte mer med det.
Med 2–2 i matcher närmar det sig ett avgörande nu. Att lördagens match är extremt viktig för fortsättningen råder det inget tvivel om. Något av lagen kommer sitta med matchboll i måndagens sjätte kvartsfinal.
Det går liksom inte låtsas att det står 0–0 i matcher?
– Precis, nu är det bäst av tre matcher och då är den första viktig så klart. Men jag har varit med så länge och vet att det är först till fyra som gäller. Det känns som att det är rättvist att det står 2–2, även om vi givetvis gärna hade haft 4–0 eller 3–1. Men samtidigt hade Skellefteå också kunnat leda, 2–2 speglar hur jämnt och tufft det är men vi gillar läget, säger Olausson.
Med tanke på att det inte blev något slutspel förra säsongen finns det inga bekymmer att matchserien mot Skellefteå blir lång.
– Fördelen är ju att vi får spela mer matcher. Många av våra spelare har varit med i två års tid och det är lite som en examen – det gäller att älska det. Det är det här vi har gnuggat detaljer på för att vara som bäst just nu.
Även fast det är likaläge inför kvartsfinal fem så tycker han att Luleå slår ur underläge.
– All press är på Skellefteå, de har varit seriens bästa lag efter nyår. Men vi vill vinna och känner oss minst lika bra som Skellefteå och åker ner dit för att försöka sno en seger till där, säger Olausson.