Det syntes att det var ett tag sedan Luleå Hockey hade sin senast match, för de fick inte spelet att stämma i den första perioden. Men något fel på effektiviteten var det inte.
I mitten av den första perioden styrde Petra Nieminen in ett skott från Anna Kjellbin. Några minuter senare avlossade Anna Kjellbin ytterligare ett skott. Det styrdes i mål av Daniela Pejsova. Men Anna Kjellbin var inte färdig. I den andra perioden spelade hon fram Petra Nieminen som dribblade sig in framför mål och satte 0–3. Hon var dessutom involverad i förarbetet till det mål Daniela Pejsova gjorde innan paus.
En minut in på den tredje perioden kom mål nummer fem. Det var Viivi Vainikka som fick tag på en lös puck i Leksands zon, och satte pucken högt.
Matchfakta
Leksand–Luleå Hockey 0–5 (0–2, 0–2, 0–1)
Första perioden:
0–1 (12.24) Petra Nieminen (Anna Kjellbin), 0–2 (15.22) Daniela Pejsova (Anna Kjellbin, Ronja Savolainen) i spel fem mot fyra.
Andra perioden:
0–3 (1.28) Petra Nieminen (Anna Kjellbin, Viivi Vainikka), 0–4 (11.15) Daniela Pejsova (Viivi Vainikka, Anna Kjellbin) i spel fem mot fyra.
Tredje perioden:
0–5 (1.02) Viivi Vainikka (Josefine Persson).