Linköpings stjärna: "Underbart att tysta publiken"

Luleås tränare har kallat henne filmare och publiken har ropat det åt henne, men Lara Stalder bryr sig inte. Forwarden avgjorde fredagens match och tänker skjuta guldet till Linköping på lördag.

Foto: Pär Bäckström / Frilans

Ishockey2018-03-30 21:14

I första finalmatchen avgjorde Luleå med minuten kvar.

I andra var det Linköping som fick sista ordet efter ett ledningsmål med 41 sekunder kvar.

– Vi gav tillbaka och gjorde vad Luleå gjorde mot oss i Linköping. Det var underbart att få tysta publiken, det var så många här och tittade och det känns otroligt kul att gå vinnande ur den här striden, säger Lara Stalder som överlistade Maria Omberg med ett backhandavslut:

– Jag fick yta och fortsatte att åka. Spelare krockade med varandra och Wakefield gick bort sig, så helt plötsligt var jag ensam i slottet.

Stalder blev liggandes på isen i början av den tredje perioden efter en tackling från Jennifer Wakefield som träffade hennes lår. Det såg ut som att matchen var över för Linköpings stjärna, men hon kom tillbaka.

Efter matchen hade hon en stor linda runt benet.

– Det känns okej. Det gjorde ont och det kändes i varje skär jag tog, men jag kommer vara redo i morgon, säger hon.

Inför finalserien kallade Luleåtränaren Fredrik Glader Stalder för "filmare" och under matchen fick forwarden höra det från publiken, men hon har inga problem med det.

– Jag skrattar bara åt det, det ger mig bara mer energi. De kan inte göra något som får mig ur balans. Jag kan ta det och förvandla det till något bra, säger Stalder som gillade inramningen i Coop Norrbotten Arena.

– Det är otroligt att få spela inför en sån här stor publik. Det är coolt för alla oss. Det var underbart att tysta publiken och det tänker vi göra i morgon igen.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!