Den 20-årige forwarden från Luleå gjorde den här säsongen 13 mål och tio assist på 55 matcher.
Dagen efter det att Brynäs – som han har spelat för sedan han lämnade Luleå Hockey i november 2020 – blivit utslaget ur slutspelet blev det officiellt att han har skrivit på för Carolina Hurricanes.
– Noel är en skarpskytt som har tempot som behövs för att spela vår upptempohockey, och vi är glada att han kan komma över och hjälpa Chicago Wolves i deras slutspel, säger Carolina Hurricanes general manager Don Waddell.
Uppgörelsen som Luleå Hockey gjorde med Brynäs i samband med hans klubbyte innebär att de kommer få 75 procent av den ersättning som Carolina Hurricanes ska betala ut i enlighet med det avtal som finns mellan NHL och Svenska ishockeyförbundet.
Fotnot: Avtalet som Svenska ishockeyförbundet och NHL har ska omförhandlas och exakt hur mycket de svenska klubbarna får för spelarna som NHL-klubbarna kontrakterar under 2022 är ännu oklart. Tidigare har 260 000 dollar utbetalats i ersättning om tio spelare eller mindre kontrakterats. När fler än tio spelare kontrakterats har summan stigit till 350 000 dollar. En dollar är i dagsläget värd nio kronor och 24 öre. Pengarna från NHL har fördelats mellan de klubbar spelarna har representerat under de fyra senaste säsongerna.