Det blev en poäng för Kiruna IF som drog på sig åtta tvåminutare borta mot Teg som i sin tur bara drog på sig hälften så många. Oliver Lindgren och Calle Kjällström gjorde Kirunas mål men Teg kvitterade, varav ett av målen kom i power play.
– Jag fick ett bra pass av Oliver och den studsar den turligt till min skridsko. Sedan skickar jag upp en backhand där, säger Kjällström.
Med 40 sekunder kvar av sista perioden kom en tvåa sedan sex Kirunaspelare bedömdes ha varit på isen vid ställningen 2–2. Då dröjde det endast 16 sekunder innan Teg avgjorde matchen och tog bonuspoängen.
– Det blev en del utvisningar i dag men vi tyckte absolut inte att det var sex man. Det är att domaren som plockar den så det svider i efterhand, säger Kjällström.
Laget ligger på tredje plats i en haltande tabell med 23 poäng efter 13 spelade matcher. Tidigare har klubben bekräftat att de kommer till spel mot Boden på torsdag.
– Vi ska göra allt för att ta tre poäng i stället för att ge bort dem. Man kollar ju på tabellen såklart men samtidigt måste vi vinna våra matcher och då hamnar vi bland topp fem, säger Kjällström.
Matchfakta
Teg–Kiruna IF 3–2 efter förlängning
Mål, Kiruna: Oliver Lindgren, Calle Kjällström.