Kiruna nollade Kalix: "Det var en ruskigt skön seger"

Kiruna IF tog en riktigt viktig bortaseger mot Kalix då malmfältarna vann med 2–0. "Jag såg att det var öppet i krysset", säger matchhjälten Felix Fjällkeborn.

Kiruna IF tog en tung bortaskalp när de slog svårslagna Kalix på bortaplan.

Kiruna IF tog en tung bortaskalp när de slog svårslagna Kalix på bortaplan.

Foto: Håkan Stridblom

Ishockey2021-11-17 21:36

Kvällens match mellan Kalix HC och Kiruna IF var väldigt betydelsefull. Kalix kunde i och med en seger säkra sin plats i Allettan och för Kiruna IF så skulle seger innebär att laget fortsatt låg bra till i den stenhårda kampen om en plats till Allettan. 

Matchen började med att lagen bytte anfall med varandra dock utan att skapa några speciellt farliga chanser.

Perioden avslutades med två kanonlägen för Kiruna IF. Det var Emil Ezitis som kom fri, men sköt utanför och på returen å var Parker Moskals ytterst nära att sätta 1–0 för gästerna.

Kiruna åkte på en tidig utvisning i den andra perioden, men inte heller Kalix kunde skapa något under sitt första powerplay.

Efter att den utvisningen pressade Kalix tillbaka Kiruna under ett par minuter och man hade också några riktigt heta chanser utan att kunna överlista Christoffersson i Kirunamålet.

Efter dryga 13 minuter spelat av den andra perioden så gjorde Kirunas Felix Fjällkeborn matchen första mål efter att ha grundlurat en hemmaback.

– Det var riktigt skönt både för matchen och för min egen del för jag har haft det lite tufft med målskyttet. Jag såg att det var öppet i krysset, säger Fjällkeborn.

undefined
Kalix Hockey-Kiruna IF

Kalix fick ytterligare en chans i spel med en man mer, men utan att kunna utnyttja detta.

Inför den sista perioden så var det Kiruna som var i ledningen.

Även den tredje perioden inleddes med att lagen bytte chanser med varandra dock utan att kunna hota på allvar. 

Precis när Kalix till synes hade rett ut en Kirunapress så kastade lånet Parker Moskals in en puck på måfå som trillade in bakom hemmalagets målvakt.

– Det var precis ett sånt mål som vi hade behövt idag, suckar John Hansson i Kalix.

Det kändes som om ni prövade allt?

– Så var det, men vi mötte ett bra lag och en riktigt tät målvakt, säger Hansson.

Christoffersson i Kirunas mål storspelade hela matchen och höll nollan.

Hur viktig var segern för er?

– Såklart jätteviktig. Nu blir det riktigt roligt att spela ett väldigt viktigt derby inför mycket folk, säger Fjällkeborn innan han avslutar:

– Vi hade snackat om hur vi skulle spela och det funkade riktigt bra. Vi visste att vi skulle vänta ut dem för det är ett bra lag.

Nästa match för Kiruna IF blir ett derby mot Kiruna AIF kommande lördag.

Matchfakta

Kalix HC–Kiruna IF 0–2

Målen: 0–1 (33.18) Felix Fjällkeborn (ua), 0–2 (44.42) Parker Moskals (Emil Ezitis).

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!