Mitt i andra perioden skadade sig Luleåbacken och det dröjde till mitten av tredje perioden innan han kunde komma tillbaka i spel.
– Jag var tvungen att vänta på tandläkaren, det var därför jag inte kunde komma in tidigare än så. Jag ville tillbaka och spela direkt, men en vanlig läkare kan inte ge bedövning i munnen, säger Oskari Laaksonen som inte riktigt vet vad det var han fick i munnen när han skadade sig.
– Jag dök efter pucken och kände sedan bara att vänstra framtanden var ute. Jag kände det direkt. Tanden var i sidled. Jag tror att det fortfarande är rötter kvar, så jag kanske kan laga det i morgon.
Först trodde man på en snabb lösning för att få in honom på isen igen.
– Vi försökte trycka tillbaka den först, men det blev bara värre. Då fattade vi beslutet att ta bort det som gick och sen får jag kolla resten med tandläkare i morgon eller när det nu blir.
Oskari Laaksonen var en av spelarna som hade farligast chanser när Luleå öste på i första perioden och förde spelet. Innan Linköping kom tillbaka i matchen och till slut vände, vann och satte stopp på Luleå Hockeys vinstrad som stannade vid sex raka segrar.
– Vi förtjänade nog en seger. Men ibland blir det så här. Jag själv hade väl fem lägen att göra mål och jag borde ha gjort något mål för att hjälpa laget, men det blev inte så i dag.
Matchfakta
Luleå Hockey–Linköping HC 2–4
(1–0, 0–1, 1–3)
Första perioden: 1–0 (16.54) Brendan Shinnimin (Oscar Eklind, Jack Connolly).
Andra perioden: 1–1 (03.25) Arvid Costmar.
Tredje perioden: 2–1 (05.23) David Lilja (Adam Brodecki), 2–2 (10.29) Patrick Russell (Broc Little, Oscar Fantenberg), 2–3 (18.50) Ty Rattie (Linus Hultström) fem mot fyra, 2–4 (19.49) Patrick Russell (Christoffer Ehn) i tom bur.