Fagervalls tunga derbysågning: "Ett konstigt beteende"

Piteå slog Boden med 4–1. Då har inte Joakim Fagervall mycket gott att säga om sitt lag. "Ingen får godkänt, inklusive mig själv", säger han.

Joakim Fagervall hade lätt att hålla sig för skratt under derbyt mot Piteå.

Joakim Fagervall hade lätt att hålla sig för skratt under derbyt mot Piteå.

Foto: Jens Ökvist/Frilans

Ishockey2023-10-06 21:45

Första perioden var förvisso jämn chansmässigt. Men det var Piteå som gjorde målen.

1–0 efter ett slumpskott av Edward Björk. 2–0 efter ett mer rent mål av Tommi Niskanen.

Sen rullade det på för Piteå. Boden var aldrig nära att närma sig hemmalaget som till slut vann med 4–1. Boden Hockeys mål kom med åtta minuter kvar när Piteå ledde med 4–0. Målet gjordes av Emil Lindblom.

Men det var inte mycket till tröst för tränaren Joakim Fagervall.

Han möter upp Sporten efter ett kortare möte med laget efter match.

Vad pratade ni om?

– Vi gör vår blekaste insats, av någon anledning. Vi hade kanske vår bästa träning i går och så kanske vår blekaste insats i match. Piteå gör oss bleka. Piteå tävlar mycket mer än vad vi gör. Vi tävlar överhuvudtaget inte, säger Joakim Fagervall som sedan fortsätter:

– Ingen får godkänt. Ingen i vårt lag tävlar. Det är synnerligen bekymrande i ett derby, att det kan se ut så. Det var väldigt mjukt på alla håll och kanter och vi har ett system som vi inte ens är i närheten av att följa, utan vi har lite egna agendor. Ett konstigt beteende.

undefined
Joakim Fagervall

Piteå dominerade inte spelmässigt när laget tog ledningen. Men Fagervall tycker att det var välförtjänt.

– När du jobbar och tävlar får du skitmålen med dig. Piteå får medstudsen och målen med sig för att de förtjänar det. De jobbar mycket hårdare än vi gör och tävlar mycket mer än vad vi gör. Vi hade inte kunnat göra mer än det målet vi gjorde, det var nästan i överkant med ett mål sett till chanserna vi skapade.

– Att vi kom och såg ut så här i Piteås hemmapremiär... Det var inte vår hemmapremiär, det var de som borde ha haft anspänningar i kroppen.

Det är så klart tunga huvuden som hängde i omklädningsrummet.

– Alla måste gå till sig själv och fundera över hur vi kunde förbereda oss så dåligt på den här matchen och den tävling det faktiskt är i ett derby, säger Bodentränaren.

Hade du själv kunnat göra något annorlunda?

– Jag har missat något med bygget för den här kvällen och kapitalt misslyckats med förberedelserna.

Hade du fundering på att byta målvakt efter 0–4?

– Det satt inte där. Han (Jacob Karlsson) hade kanske första målet i början som han hade kunnat ta, resten handlar inte om honom. Med målchanserna de skapade hade det inte spelat någon roll vem som stod där.

Matchfakta

Piteå–Boden 4–1

Målen, Piteå: Edward Björk, Tommi Niskanen, Oscar Nilsson, Linus Hedman. Boden: Emil Lindblom.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!