När det blir timeout, powerbreak eller bara ett längre avbrott är du kanske van att se Thomas Berglund peka med hela handen, använda hela båsets yta för att gå fram och tillbaka och instruera sina spelare. Och kanske ser han ibland ut att höja rösten något för att få fram sitt budskap bland pausmusik och läktarljud.
Men när Luleå ledde med 3–1 mot Färjestad och det blev powerbreak i tredje perioden var Luleå Hockeys tränare hur lugn som helst. "Bulan" satte sig ned med sina spelare i båset och inväntade domarens signal.
Det fanns inte mycket Luleå behövde förändra just där och då.
– Jag tyckte att vi spelade bra och att vi inte hade något att oroa oss för. Om vi bara skulle fortsätta på den inslagna vägen så såg det ju bra ut och jag tycker att vi fortsatte på ett jäkla bra sätt.
Är du någonsin så där lugn?
– Det händer. Man får ju välja sina strider.
Efter första perioden var däremot inte så nöjd, trots att Luleå Hockey gick in i periodvilan med ledning, 1–0. Färjestad ägde spelet, inte minst under första delen av den perioden.
Men efter Sami Lepistös mål till 3–1 tog hemmalaget över. Och i tredje perioden hotade inte Färjestad många gånger.
Thomas Berglund var nöjd med sitt lag.
– Inte med förstaperioden. Sedan spelar vi bättre. Vi spelar upp oss i andra, tillbringar mer tid i anfallsszon och spelar som vi ska göra så att helheten blir bättre. Tredje perioden tycker jag är riktigt bra.
Matchfakta
Luleå Hockey–Färjestad 4–1
(1–0, 1–1, 2–0)
Första perioden: 1–0 (18:22) Juhani Tyrväinen (L Omark, S Lepistö) (PP1). Andra perioden: 1–1 (20:06) Michael Lindqvist (J Nygård), 2–1 (26:38) Sami Lepistö (R Muzik, E Gustafsson). Tredje perioden: 3–1 (48:00) Isac Brännström (L Omark, J Berglund), 4–1 (58:37) Erik Gustafsson. Publik: 5955.