Ny tung förlust för Notviken: "Kan inte fastna"

Efter en rad tunga uddamålsförluster var det dags för tre poäng mot nästjumbon Bik. Men ett taggat hemmalag luggade Notviken på hela hela utdelningen.

Foto: Pär Bäckström

HÄRNÖSAND/FOTBOLL2016-08-14 18:11

Bik hade alldeles uppenbart gjort sin läxa inför matchen mot Notviken, som vann med klara 4–0 på hemmaplan.

Den här gången jobbade Bik på ett helt annat sätt och stoppade effektivt gästerna på planmitten i väntan på lägen att ställa om. Taktiken fungerade tyvärr alldeles för väl.

– De pressade fast oss på mitten tills vi tappade boll och de kunde ställa om, konstaterar Notvikens tränare Karl-Göran Lindbäck om den tunga första halvleken. Han fortsätter:

– De var väldigt taggade. Om vi var motiverade var de övermotiverade...

Notviken hade heller inte haft några riktigt vassa chanser när halvlekens enda mål bokstavligen ramlade in bakom Helena Bäckman-Andersson. Målvakten var långt ute när Notviken tappade bollen på mitten och en Bikspelare såg chansen att lyfta in - från halva planen. Bäckman-Andersson hade inte en chans att hinna i fatt bollen som seglade in strax under ribban.

– En kalldusch, absolut, säger tränaren.

Notviken kvitterade visserligen både det målet och hemmalagets 2-1 i andra halvleken men med bara minuter kvar kunde Bik trycka in ett rörigt 3-2 -mål efter vad Lindbäck ser som en solklar hands.

– Vi lyfter bort bollen, en spelare tar ner den med händerna och domaren låter spelet gå vidare så att de till slut kan tåa in den i kalabaliken, säger den upprörde tränaren och tillägger:

– Man ska inte klaga på domarna men man måste kunna ställa högre krav i division I.

Som om inte den olyckan var nog hade lagkaptenen Hanna Hellander strax innan fått sitt tredje gula kort, något som innebär avstängning i nästa match. Också det efter vad Lindbäck menar var en tveksam situation.

– Hon skulle slå en frispark snabbt, en motspelare ställde sig framför och Hanna slog på henne. Då fick hon kort för "upprepade förseelser", säger tränaren missnöjt.

Förlusten passar riktigt illa för Notviken som nu äntligen skulle vända sin negativa trend.

– Givetvis kan förlusterna sätta sig mentalt, medger Lindbäck och avslutar:

– Men vi kan inte fastna i det här, vi ska spela vårt spel.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!