Asplöven hade tre raka förluster i bagaget inför matchen mot Mora. Den förlustsviten lyckades man nu bryta. Man lyckades också vända en oroväckande trend där laget tappat ledning inför den sista perioden, till förlust.
– Det känns härligt att kunna bryta den trenden nu. Det har varit så tungt att inte få vinna de här matcherna som vi har ledat så därför var det otroligt viktigt att vi fick komma tillbaka med en seger, säger Asplöventränaren Robin Lindqvist.
Mot Mora fick hemmalaget 1–0 i slutet av andra perioden men där bortalaget kom tillbaka och kvitterade i början av slutperioden. Längre än så kom inte dalmasarna för det här var tornedalsgängets kväll.
– Det känns otroligt, otroligt skönt. Kul för grabbarna att få göra en sån här krigarinsats. Vi spelar mycket försvarsspel och släpper bara in ett mål, säger tränaren Robin Lindqvist.
Sedan hyllar han också Mora.
– Mora ska ha en eloge för de var bra. Riktigt bra. Men vi vinner farliga målchanser på grund av försvarsspel när vi får kontringar på dom, säger han.
Och han var imponerad av spelare som bland annat Jonas Berglund och Mathias Bromé.
– Man ser att Bromé spelar med ett otroligt självförtroende nu. Han flyger nästa fram stundtals. Han är riktigt, riktigt bra just nu, säger han och fortsätter:
– Men det är inte bara Mathias utan det är hela laget.
Vad betyder segern?
– Den betyder mycket för gruppen. Vi har ett ungt lag och de behöver få vinster så att vi får självförtroende.
Hur mycket har ni påverkats av turbulensen runt föreningens ordförande i slutet av veckan?
– Det var ju i går och vi vinner i dag så ingenting skulle jag vilja påstå. Det är snarare att man går ihop mer som grupp när någonting sånt händer. Vi hade ett möte om det i går och om vårt spel.
Var det ett bra möte?
– Det var ett otroligt bra möte. Förlusterna och det som hände i går, det tror jag gör att vi går ihop mer som grupp. Och det här var en viktig seger för oss.