Äntligen fick Asplöven efterlängtad utdelning

Asplöven vann jumbofinalen i kvalserien till allsvenskan över Valbo med klara 4-0 (1-0, 2-0, 1-0).- Vi snackade om att det är dags att vinna nu, säger backklippan Stanislav Kall som fick utgå i sista perioden på grund av skada.

Asplövens finske poängkung Juha-Matti Yli-Junnila och hans lagkamrater i Asplöven har inte gett upp hoppet. I går slog Asplöven Valbo efter bland annat ett mål och två assist av den finske forwarden. Segern var Haparandaklubbens första i kvalserien.

Asplövens finske poängkung Juha-Matti Yli-Junnila och hans lagkamrater i Asplöven har inte gett upp hoppet. I går slog Asplöven Valbo efter bland annat ett mål och två assist av den finske forwarden. Segern var Haparandaklubbens första i kvalserien.

Foto: Kurt Engström

HAPARANDA2009-03-23 06:00
Det har varit en tung kvalserie för Asplöven som efter tre matcher stod på noll poäng och 1-20 i målskillnad. Gårdagens motståndare, Valbo, stod också på noll poäng, men med betydligt bättre målskillnad.
Men nu var faktiskt Asplöven numret större och kunde ganska enkelt vinna med komfortabla 4-0. 1-0 gjorde Marcus Waldehagen i första perioden efter fint spel.
Den andra perioden vann hemmalaget med 2-0 efter mål av Juha-Matti Yli Junnila och Stanislav Kall.
Annan klass än Huddinge
- Tycker att vi slarvade för mycket med pucken i mittzonen i första perioden. Men i andra och tredje perioderna spelade vi bättre, säger Kall som var nöjd.
- Det är bra få hålla nollan och bra för självförtroendet.
Men visst märktes det att Valbo inte höll samma klass som exempelvis Huddinge.
- Jo, nog är det så. Samtidigt märktes det hos oss att vi fått tillbaka folk, även fast några spelade halvskadade och sjuka, säger tränaren Pasi Mustonen.
Han nämnde särskilt backen Mikko Purontakaren som hade feber och egentligen inte skulle spela
Klart bäst i hemmalaget var än en gång målvakten Timo Lindström som höll nollan.
Annars jobbade laget bra, vilket kan behövas redan i morgon, tisdag, när Örebro, som toppar kvalserien, kommer på besök.
- Ska bli kul att möta dem, säger Stanislva Kall som hoppas att smällen på armen inte ska vara så allvarlig.
- Än är det inte kört. Örebro ska inte få det lätt, säger Pasi Mustonen.
Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!