Tuff start för Boden – kaptenen skadad i förlusten

Förlust med tio bollar och lagkaptenen skadad. Det var inte Bodens dag när slutspelet drog igång.

Foto: MICHAEL ERICHSEN

Handboll2018-03-28 20:31

Sävehof vinner den första kvartsfinalen mot Boden med hela 28–18. Dessutom drabbades Boden av ett stort avbräck i mitten av den andra halvleken när lagkaptenen Annica Ölén vred sig i smärtor på planen.

Det var i samband med ett hemmaanfall som plötsligt Bodens mittsexa segnade ner och skrek högt av smärta. Smällen tog mot den högra foten och det första intrycket var att något gått sönder i foten.

– Jag brukar säga att så länge det gör ont är det bra. När det slutar göra ont vet man att något är av, säger Bodens lagledare Mikael Carlsson efter matchen.

För efter matchen kom lugnande besked.

Annica Ölén hade stukat foten, men man var snabb att linda den och förhoppningen är att hon kan spela igen på tisdag när det är dags för slutspelspremiär på hemmaplan för Boden.

– Hon fick en stukning. Hon ville ha lindat fort för att minimera blödningen. Jag pratade med henne efteråt och då sa hon att det inte var någon jättefarlig stukning.

– Förhoppningsvis kan hon vila foten. Jag tror inte det ska vara några problem i nästa match. Kanske får man tejpa lite, men jag tror hon är fit for fight på tisdag, säger tränaren ”Kecke” Harlin.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om