Efter en tung höst svarade BBK för en toppmatch väl värd en 4:a i en skala 1 till 5. Första halvlek var bra, den andra utmärkt.
– Den här segern behövde vi verkligen för att få tillbaka tron på oss själva, säger tränaren Mattias Öhman.
Det var en lagseger, men det vimlade också av matchvinnare. Terese Lindströms uppoffrande spel på linjen, Mathilda Jonssons förmåga att hitta luckan mellan målvakt och stolpe och Petra Söderströms snabba kontringar bidrog också starkt till segern.
Moa Nilssons tretton mål blev förstås tungan på vågen. Nilsson är utan tvekan en av seriens bästa skyttar. Hon alternerar mellan spel för Boden Handboll i SHE och BBK i ettan.
– Visst blir det mycket. Men än så länge går det bra, sedan får vi se i framtiden, säger hon.
Helt klart behövs Nilsson i BBK. Det gör Carin Bergdahl också. Hon har medverkat sporadisk på grund av jobbet och saknades nu på grund av 30-årsfest i Paris.
Men BBK-tjejerna bjöd publiken på en egen fest hemma i Hildursborg.
Åter tappade BBK:s herrar en match under slutminuterna. BBK ledde med 25–22 med sex minuter kvar mot Tyresös utvecklingslag Tyrold. Men gästerna kom ikapp och kvitterade till 25–25 med 31 sekunder kvar. BBK var i förarsätet under större delen av den andra halvleken men än en gång tappade bodensarna en klar ledning. Ett surt poängtapp mot tabelljumbon.