Sunderbyns talang blev historisk i Göteborg
Succén fortsätter för Sunderby SK:s flickor 14.Laget har avancerat till åttondelsfinal och Felicia Nilsson blev dessutom historisk.- Det här är ett minne för livet, säger Nilsson.
- Det känns härligt, jättebra. Vi hade räknat med att göra vårt bästa och alla i laget kan om de vill. När vi möter bra motståndare blir vi bättre, säger Felicia Nilsson.
Nilsson passade även på att bli historisk i matchen mot Hessleholm. Redan efter sex sekunder prickade hon 1-0 och det är det snabbaste målet någonsin i Gothia Cup.
- Det känns superbra. Ett minne för livet.
Vinner ni mot Umeå Södra?
- Det får vi se. Om vi spelar lika bra som i dag (läs i går) har vi stor chans.
n n Även för Storfors AIK:s F15 går det bra. Laget är efter 2-1 mot Höllviken klar för åttondelsfinal. Laget möter nu Colorado Rush, som slog ut Lira BK under gårdagen i 16-delsfinal.
- Det blir riktigt kul. Vi ska göra vad vi kan, säger tränaren Magnus Öhman.
n n För Liras F15, Sunderby SK:s F17 och Bodens herrjuniorer är det färdigspelet. Alla tre förlorade i går sina matcher i A-slutspelet.
Så jobbar vi med nyheter Läs mer här!