Krister Taivalsaari tog upp Gällivare/Malmberget till division II och nykomlingen började säsongen bra. Men efter att några av lagets spelare bråkat på stan under en utekväll och därefter sparkats av klubben hoppade tränaren Krister Taivalsaari av.
Nu är han tillbaka – för att försöka hjälpa laget att klara sig kvar i tvåan.
– Jag kliver på igen, jag vill inte prata om det som varit, jag vill hjälpa klubben. Nu fokuserar vi på att få igång spelet igen, säger Taivalsaari, som sitter i spelarbussen på väg till Östersund när NSD når honom.
Taivalsaari återförenas nu med Mats Stålnacke och kommer att leda laget under de fem återstående matcherna i serien.
– Jag och Mats har ju våra roller klara, det är inga konstigheter. Det handlar om att få tillbaka självförtroendet hos killarna, spelet finns där, säger Taivalsaari.
Det är en riktig ödesmatch som väntar Gällivare/Malmberget. För tillfället ligger IFK Östersund på kvalplats, bara tre poäng och åtta mål efter G/M – men nygamle tränare Taivalsaari tror på sitt lag.
– Absolut. Vi klarar det här, vi har många duktiga fotbollsspelare i laget.