Kristoffer har framförallt övertygat i slalom i säsongsupptakten. Nu föll pusselbitarna på plats även i storslalom.
– Vilken EC-premiär i storslalom. Jag har åkt bra på träning och det känns verkligen kul att få till det även på tävling.
Kristoffer hade startnummer 49 och blev 23:a i första åket.
– Ett bra åk, men det var inte lätt. Underlaget skapade lite problem.
I andra åket fick Kristoffer bara stryk av segraren Cyprien Sarrazin från Frankrike. Marginalen var futtiga sex hundradelar.
– Det var himla skönt att få starta 40 nummer tidigare och åket blev riktigt bra. Men jag var ändå lite feg på en del ställen.
Överraskad av du åkte in på Top 15?
– Nej, faktiskt inte. Jag hade väntat att jag skulle kvala in bland de 30 efter första åket. Skönt att jag lyckades.
Gustav Lundbäck, Luleå, ur i första åket.
– Jag fick ett kast i branten och hade ingen chans att ta mig tillbaka in i banan. Det känns surt att köra ur. Jag vet att åkningen finns där, säger han.
Hannes Grym, Storklinten, lyckades inte kvala in till andra åket.