Det är Migrationsverket som har satt ner foten och just nu sätter stopp för Raymond Mendy att spela med Bodens BK.
Anledningen är att gambianen kom in i landet på ett gammalt visum.
När säsongen tog slut med Skellefteå i fjol åkte Mendy till Spanien för att hälsa på släktingar. Han återvände sedan till Sverige och befann sig i Linköping innan flytten till Boden.
I fredags fick Bodens sportchef Christian Samuelsson ett samtal från Migrationsverket med tydliga direktiv; Raymond Mendy saknar arbetstillstånd i Sverige just nu.
– Det kom som en överraskning. Det han måste göra nu är åka ur landet och komma in igen på rätt premisser. Migrationsverket hade synpunkter på hur han har kommit in hit, men vi har inte varit involverade i det. Jag vet inte vad vi hade kunnat göra annorlunda, säger Samuelsson.
Vad säger Mendy själv om det här?
– Han är förtvivlad såklart.
Helt klart är att nyförvärvet kommer missa början av säsongen. Premiären på söndag mot Linköping City är helt borträknad.
– Just nu vet vi inte mer, men förhoppningsvis löser det sig.
När du säger "förhoppningsvis" så låter det som att det i värsta fall blir så att han inte alls spelar med er i år?
– Jo så är det. Men det är inget vi kan styra över, det ligger inte i våra händer.
Kommer ni i så fall värva en ersättare?
– Nu försöker vi hjälpa honom och lösa det här. Vår absoluta målsättning är att han ska spela. Skulle det visa sig att det inte går så får vi agera utifrån det, men det är ingen idé att spekulera i det. Helt klart är att han bommar inledningen av serien och förhoppningsvis räcker det med det, säger Christian Samuelsson som menar att det är olyckligt att beskedet kom en vecka innan seriepremiär.
För tränaren Tomas Eriksson blir det ett skadeskjutet gäng till söndagens premiär. Förutom Raymond Mendy är det även tveksamt kring om mittbacken Emil Johansson hinner komma tillbaka från sin skada i baksida lår. Dessutom har nyförvärvet Jesus Ibarra dragit armbågen ur led och missar Linköpingmatchen. Yttern är tidigast tillbaka till omgång två.
– Väldigt synd. Vi hade behövt Raymond. Vi har karaktärer, gnuggare och bra spelare på mitten men jag tror att han hade varit viktig med sin erfarenhet och sitt passningsspel. Jesus har varit vår bästa spelare på försäsongen och verkligen levt upp till alla lovord. Så det är lite tråkigt. Men man spelar alltid med bästa laget för dagen.