4–0-segern mot Täfteå var kassaskåpsäker.
Det var i princip ett lag på planen från matchminut ett och redan i den femte kom 1–0 genom den 17-årige IFK-anfallaren Karl Åberg. Han tog hand om en andrachans inne i straffområdet efter att Max Wårell skjutit på en bortaförsvarares ben.
Efter drygt en kvart kom också 2–0. Den gången träffade Wårell återigen benet på en Täfteåförsvarare – men bollen gick in i en båge över Eric Örnkloo i bortamålet.
Efter förra helgens 0–3 mot Östersund hade Luleå ändrat spelsystem. 3–4–3-uppställningen var skrotad och ersatt med en 4–4–2. Det verkade passa Patrik Pettersen som gjorde två mål i andra halvlek.
Prestigevärvningen, som vänt hem igen efter en sejour i superettanklubben Norrby och division 1-laget Team TG, fick kliva ned på en högerytterposition och det gav utdelning. Elva minuter in i andra prickade han in 3–0 efter en högerhörna från Arish Nouri. Mittfältarens känsliga högerfot träffade William Olaussons panna och Pettersen höll sig framme och dunkade in bollen från nära håll.
4–0 som kom åtta minuter senare var desto grannare. Efter ett fint anfall serverades Pettersen bollen av Max Wårell och krutade in 4–0 i Örnkloos högra kryss.
– Den satt bra, säger Patrik Pettersen till Sporten.
Han gillade att vara tillbaka i den roll han hade innan han lämnade Luleå för Norrby för två och ett halvt år sedan. Och han menade att truppen höjde sig i den nygamla formationen.
– Vi spelade som ett nytt lag, säger 28-åringen som berättade att han inte är helt nöjd med sina insatser hittills denna säsong.
Mot Täfteå märktes det att 3–0-baljan hjälpte honom att sänka på axlarna. 4–0-målet var ett riktigt klassmål.
– Det blir nog automatiskt så. De senaste matcherna har jag kanske inte varit på den nivån jag vill vara. Det krävs kanske ett mål – något förlösande som kanaliserar ut energi.
Max Wårell, som spelade fram till sista målet, var glad över att det lossnade för Pettersen.
– Det är jätteviktigt. Jag tycker han har spelat bra och har bara inte kommit till sin rätt i det andra spelsystemet – nu får vi honom löpande bakifrån och då är han farlig, säger 22-åringen som menade att hans IFK Luleå fick en helt annan trygghet med sin 4–4–2-uppställning.
– 3–4–3 har inte riktigt klickat för oss. Det är bra att vi tar tag i det och gör ändringen – det såg väldigt bra ut och vi straffar Täfteå på ett bra sätt.
I och med segern ligger IFK Luleå sexa i division 2-tabellen efter sju omgångar. Laget har 13 poäng och är fyra poäng bakom ettan Ytterhogdal.