Det har stormat i IFK Luleå senaste veckorna.
En majoritet av spelargruppen har velat avsätta tränaren Tomas Eriksson och sportchefen Daniel Kalén.
Men efter flera styrelsemöten står det klart att duon fortsätter i klubben.
Och nu får Eriksson förstärkning i sitt tränarteam.
Andreas "Ante" Johansson, som varit akademiansvarig i klubben under 2020, tar sig an uppdraget som ny tränare i IFK Luleå.
– Det känns bra så klart. Jag har funnits i föreningen sedan förra året och haft mycket kontakt med Tomas (Eriksson). Så jag är bekant med verksamheten, säger han.
Hur länge har det här varit aktuellt?
– Inte speciellt länge. Jag har ju haft tjänsten som akademiansvarig så jag har följt olika processer i klubben fram och tillbaka. Men jag skulle säga att jag fick förfrågan för tre eller fyra dagar sedan.
Det var i förra veckan Sporten kunde avslöja att det cirkulerade ett dokument bland spelartruppen där de vädrade sitt missnöje med Tomas Eriksson och Daniel Kalén.
Huvudparten av spelarna ska ha signerat dokumentet. Men duon kommer fortsatt leda klubben säsongen 2021.
Hur är det att komma in i ett sånt här läge?
– Jag skulle inte hoppa på det här uppdraget om det inte finns förtroende från styrelsen. Jag har säkerställt från mitt håll att det gör det. Vi strävar efter att bli bättre men det är en klurig bransch eftersom alla måste dra åt samma håll.
Vad säger du om kritiken mot Tomas Eriksson?
– Tomas är en ung men rutinerad tränare. Det är vi i ledarstaben som ska utveckla verksamheten utifrån våra erfarenheter. Först och främst är det en ohållbar situation att inte ha styrelsens förtroende, vilket han har. Sedan är vårt jobb att få spelarnas förtroende och vi ska se till att det byggs upp under året, säger "Ante".
– Vi kommer att starta upp i januari. Kommer ha några möten innan dess och titta på hur vi kan bli ännu bättre.
Det nya uppdraget innebär samtidigt att Johansson tar ett steg tillbaka från sitt arbete i IFK Luleås akademi.
Men inte helt och hållet.
– För att IFK Luleå ska bli en elitförening krävs det att vi har en bra spelarakademi. Vi är mitt i en process där vi vill göra saker bättre och då är akademin en viktig del och vi vill att det ska finnas en naturlig väg upp till A-laget. Så jag kommer så klart bevaka att allting funkar där, säger han.