Homer kan missa hela slutspelet

Han var en av de bidragande orsakerna till att Detroit vann Stanley Cup i fjol.Men nu är Tomas Holmström skadad - och orolig över att han kan missa slutspelet i år.- Jag är verkligen bekymrad, säger Piteåsonen till Detroit Free Press.

Foto: Paul Sancya

DETROIT2009-02-05 00:16
Han är känd som en tuff kille som stått framför motståndarnas mål i över tio år.
Men nu har Detroitforwarden Tomas Holmström missat flera matcher i NHL.
Orsaken är en trasig ljumske som inte vill läka.
Läkarna i Detroit har inte hittat något fel och 35-årige Holmström har genomgått en magnetröntgen.
Nästa steg blir att skicka röntgenbilderna till en specialist i Philadelphia.
- Vi får se vad som händer, säger Holmström till Detroit Free Press.
Forwarden har haft ont i över en vecka, och det som bekymrar honom mest är att skadan är lik det ljumskbråck han tvingades operera i fjol..
- Ja, det är i samma område, men på andra sidan. Vi vet inte än vad det är. Jag är verkligen bekymrad. Det blir bara värre och värre ju mer jag åker skridskor, säger Holmström, som också är orolig över att skadan i värsta fall kan hålla honom från spel i NHL-slutspelet som börjar om ett par veckor.
- Vi måste försöka hitta en lösning på problemet innan dess, säger han.
I fjol, när Detroit vann Stanley Cup spelade Holmström på sprutor.
Men det alternativet slipper han helst i år.
- Jag vill inte göra det igen. Det var inte alls kul. Och det går inte att börja spela på sprutor redan nu, det är ju bara februari. Det går inte att spela på sprutor resten av säsongen, säger han.
Men Detroits tränade Mike Babcock är inte lika orolig som sin svenske adept.
- I början av den här säsongen kom "Tommy" in på mitt kontor och sa att han inte trodde att han skulle kunna spela alls i år eftersom hans knä var så dåligt. Men han spelade ändå från match ett. Så jag tror han kommer tillbaka och spelar igen.
Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om