Efter att Falkenberg hade förlorat sin match tidigare under dagen i sammandraget i Helsingborg så stod det klart att om Boden skulle vinna sin så hade laget varit klart för spel i elitserien även nästa säsong.
Och efter halva matchen var ställningen 5–5 och matchen levde i allra högsta grad.
– Det speglade inte matchen på något sätt. Vi hade otroligt mycket flyt som gjorde att vi hade lika efter andra serien, erkänner Per Sundqvist.
I den tredje serien var det inte mycket som stämde för Boden och Göta kunde gå ifrån till ledning med 10–5 inför den sista serien och möjligheten till ett säkrat kontrakt blev skjutet på framtiden.
– Det var väl retroaktiv rättvisa kan vi väl säga, säger Sundqvist.
I den sista serien fortsatte Göta att vara det bättre laget och spikade slutresultatet till 14–6.
Imorgon väntar nästjumbon Full House och tar Boden en enda poäng där så talar det mesta för att man även kommande säsong spelar i elitserien.
– Det kommer att vara nervöst för vi har ingen reserv med, men vi ska givetvis fixa det, säger Sundqvist.