En lång dags färd – mot en skimrande storseger

Färske Bergsåkersproffset Jonas Martinsson visste vad han gjorde när han startade sitt tuffa sto Bell i försöket till Diamantstoet på Bodentravet igår kväll.
Trots ett slutvarv utvändigt ledaren var hon den starkaste till slut.
Hela 100 000 kronor var den segern värd.
– Vi hade kört i nära sju timmar för att komma till Boden så vi måste förstås prova ordentligt, sade Martinsson belåtet.

Foto:

BODEN/TRAV2013-10-24 20:21

Försöket till Diamantstoet avslutade V64–omgången och loppet hade länge sin ledaren i favoriten Super Ariel och Ove A Lindqvist.

– Den tyckte jag att vi hade slagit tidigt men det blev tuffare när Per (Linderoth) anföll med Sembs Ouradour, sade Martinsson vidare. Men hon har ett otroligt hjärta den här hästen och även om det såg tungt ut en bit så hade jag norsken sparad.

Trots höstrusket bjöds vi på god travsport under kvällen och som V64–4 kördes kallblodsloppet ”Rolf Sundlings Minne”. Nu för 17:e gången och loppet kan väl snart kalla sig för en klassiker.

Sedan favoriten Ulvsås Brasse tröttnat i sitt eviga tredjespår blev segern mer än lätt för 12–årige Tyri Svarten och Krister Söderholm.

Söderholm vred på i fjärdespåret på sista långsidan och 200 meter senare var segern klar.

– Han gillar sådana här lopp, sade Krister. Hårt tempo men han kan göra loppen själv om det behövs.

Trippel för Jan Nordberg

V64–kupongen inleddes annars med ett ”snabblopp”, 1640 meter och bilstart. Efter att ha kört fram till utvändigt ledande Outlaw Merci varvet kvar kunde Ove A Lindqvist få El Suecos huvud och hals först på linjen.

– El Sueco är lat och gör oftast inte mer än vad han behöver, sade Ove A. Nu hade jag propparna kvar till en bit in på upploppet och jag var jag inte säker på segern förrän 50 kvar.

Seger för Umåker blev det även i V64–2 genom favoriten Bear Yankee och Janne Norberg. Men det krävdes ett fjärdespår i sista kurvan för att treåringen skulle få fritt för sin vassa upploppsspeed.

– Jag blev litet lurad och det blev en onödigt dryg sista kurva, sade Norberg. Men den här hästen har rätt inställning till allting även om han är litet opolerad ännu.

Finsk framgång i spåren

Mera Janne Norberg/Sören Lennartsson i loppet efter. Fyraårige Lohman visade i V64–3 upp en sylvass upploppsspeed och fångade in ledande Gate Probio i sista steget.

– Lohman är en kanon, konstaterade Norberg belåtet. Jag hade bestämt mig för att ge honom ett snällt lopp i ryggar men nu fick han gå en ordentlig truddelutt till slut.

– Finsk seger i V65–5, ett Klass II–försök av starke Goal Ribb som, körd av Veli Matti Kangasluoma tryckte ledande favoriten Twin´s Superior mör i en stark avslutning. Hela 100 000 kronor var den segern värd.

Janne Norberg hann även med en tredje seger under kvällen då han vann det tionde loppet med kallblodet Ederblixt.

?ANDERS HJORTENKLEV

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!