Oj, det kan bli en riktigt rolig norrbottnisk vinter

Det kan bli Norrbottens vinter i skidskytte på damsidan. Och inte minst kan det bli Anna Magnussons vinter.

Anna Magnusson, Piteå.

Anna Magnusson, Piteå.

Foto:

BODEN/RULLSKIDSKYTTE2016-08-28 17:25

Piteåtjejen följde upp lördagens SM-brons på medeldistans genom att vinna en sekundstrid i söndagens sprint.

Två SM-medaljer som förstaårssenior lovar gott för Magnusson, som fick sitt genombrott redan i fjol.

– Framför allt vill jag utvecklas och bli en bättre skidskytt i vinter. Det är det stora målet, säger hon.

Magnusson provade på seniorklasserna redan i fjol.

- Steget är stort men det har varit nyttigt. Nu har jag inte något JVM att sikta på utan nu handlar det om att ta plats i världscupen.

Med en segermarginal på 0,7 (!) sekunder vann hon sprinten före Linn Persson från Bore. Magnusson hade bara en bom i skyttet.

– Jag har slagit personligt rekord två gånger när vi tränat precisionsskytte. Sedan gäller det att få det att fungera på tävlingar också, säger hon.

Nu väntar två läger i Ruhpolding.

Men Anna Magnusson var inte ensam från Norrbotten när det gäller topplaceringar på damsidan.

Klubbkompisen Hanna Öberg blev fyra båda dagarna och Ingela Andersson, K 4, tog silver på lördagen och blev femma på söndagen.

Andersson kom starkt under våren i fjol efter problem med skador och sjukdomar och frånsett pollenallergi har hon fått vara frisk i sommar.

- Det är kul att Norrbottens tjejer håller sig så bra framme. Vi pushar varandra, säger Andersson.

Men hon ligger lågt när det gäller vinterns målsättning.

– Givetvis hoppas jag på världscupen och skulle jag komma med i VM har jag stora förhoppningar. Men mina mål vill jag hålla för mig själv, säger hon.

På herrsidan var förhandsfavoriten Fredrik Lindström, Anundsjö, förkyld och kom aldrig till start. Sebastian Samuelsson, I 21, vann båda dagarna.

Älvsbygrabben Johannes Hortlund, som tävlar för I 19, visade bra form. Han tog silver på medeldistansen och brons i sprint.

Elvira Öberg från Piteå kom tvåa på lördagen i D18-19,men SM-guldet blev hennes eftersom han var bästa svenska.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om