Hon spelar hellre fotboll i division två med Trångfors.
– Jag har tackat nej till spel med Boden Handboll. Jag har helt enkelt tappat sugen, säger hon.
Söderström, 21, lämnade Bodens BK för spel med Skara i Allsvenskan för två säsonger sedan. Men äventyret blev inte vad hon hoppats på.
– Redan då kände jag att intresset svalnade. Jag hade inget jobb och tillvaron blev en lång väntan på träningarna. Jag fick inte så mycket speltid och längtade hem till Boden, säger hon.
I fjol återvände hon till Boden och spel med Boden Handboll i Allsvenskan. Hon fick ett genombrott och blev en frisk fläkt med sin snabbhet som resulterade i flera kontringsmål.
– Från början kom tändningen tillbaka. Det var roligt att spela inför välfyllda läktare på hemmaplan. Men efter en tid började jag känna att det var inte lika kul längre, säger hon.
Nu har hon alltså valt att stiga av och satsar hellre på fotbollen i division 2 med Trångfors.
– Jag spelar för att det är kul. Vi vann trean i fjol och hänger med bra i tvåan. Visst vore det spännande att prova på ettan.
Är det de ökande kraven inom handbollen som gör att du hoppat av?
– Jag vet inte. Kanske spelar det roll. Men jag har inte stängt alla dörrar och kommer suget tillbaka kanske jag gör en ny satsning, säger hon.
Då kan det bli med moderklubben BBK som givetvis är intresserat. Ett sådan nyförvärv skulle förstås vara rena drömmen för BBK som satsar hårt på att bli ett topplag i ettan.
– Men just nu vet jag inte hur framtiden ser ut, säger Petra Söderström.
På fredag möter Boden Handboll svenska mästarna Sävehof i en cupmatch. Samma dag spelar Söderström på Trångfors IP när Bodenlaget möter Storfors.